субота, 20.04.2013, 19:30 -> 19:49
štampajKосовски политичари о договору
Договор у Бриселу изазвао различита реаговања косовских политичара. Предстваници владајућих странака оцењују га као успех којим се заокружује косовски суверенитет, док опозиција истиче да се споразумом ствара друга Босна.
Реаговања косовских политичара на договор у Бриселу разликују се у зависности од тога да ли су на власти или у опозицији. Први оцењују да је то успех којим ће бити заокружен косовски суверенитет, док други истичу да се споразумом ствара друга Босна.
Највећи противник споразуму из Брисела су присталице и посланици покрета Самоопредељење, који најављују и протесте. За њихове вође то је лични споразум Хашима Тачија. Кажу да, са договорених 15 тачака, Приштина и Београд деле владавину и суверенитет над Косовом.
"Односи између државе Косово и Асоцијације Срба која се формира овим споразумом су слични односима босанске државе са Републиком Српском. Север Митровице постаје као Бања Лука, а Грачаница попут Пала", каже Шпенд Ахмети из "Самоопредељења".
И други опозициони лидери су се дистанцирали од споразума. У Покрету за уједињење оцењују да ће договор донети болне последице за Косово.
Из највеће опозиционе странке, Демократског савеза Косова кажу да се надају да садржај објављен у медијима не представља званичну верзију. Уколико се, кажу, испостави да то јесте парафиран документ, онда за њега у скупштини неће гласати.
Аналитичари у Приштини сматрају да споразум треба подржати, али указују да ће највећи изазов бити његова примена.
"Ја мислим да, у овом случају, више рационалних аргумената има на страни или оних који су носиоци процеса разрешавања тих противречности или су потписници тог споразума, него ових што оспоравају тај споразум, самим тим што је ова ситуација много боља у односу на садашњу ситуацију", истиче аналитичар Бехљуј Бећај.
На конференцији за медије коју је Хашим Тачи одржао по повратку из Брисела, новинари су питали да ли је спреман да Србима на Косову на српском језику поручи да ће поштовати и применити споразум. Тачи је међутим одговорио на албанском.
"Још једном желим да кажем да је суштина споразума врло значајна за све грађане Косова. И, још једном, обраћам се свим грађанима, нарочито онима на северу, да схвате овај споразум као споразум добре воље и нормализације њиховог живота", изјави је Хашим Тачи.
На заседању у недељу увече, косовски парламент ће расправљаће о постигнутом споразуму, како би Кетрин Ештон 22. априла добила одговор из Приштине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар