Читај ми!

Извештај ЕК за Србију позитиван

Европска комисија позитивно оцењује напоре Србије на достизању европских стандарда, наведено у извештају који ће Кетрин Ештон у понедељак поднети министрима ЕУ у Луксембургу, а у који је Танјуг имао увид.

У извештају који ће потпредседница Европске комисије и шефица европске дипломатије Кетрин Ештон у понедељак поднети министрима ЕУ у Луксембургу, а у који је Танјуг имао увид, наведено је да Европска комисија позитивно оцењује напоре Србије на достизању европских стандарда.

Имајући у виду позитиван исход дијалога Београда и Приштине у петак у Бриселу, израда дела извештаја који се односи на дијалог је још у току, али је Танјуг дошао до текста који се односи на унутрашње реформе из области правосуђа, заштите људских права и слободе медија.

Кроз осам страница дуг текст углавном провејавају позитивни тонови, с тим што се скреће пажња на поједине проблеме којима ће Србија морати озбиљније да се позабави након што отпочне преговоре о придруживању, што се очекује већ током ове године.

У поглављу о правосуђу, стручњаци Комисије констатују да је "влада Србије одана унапређењу владавине права, нарочито кад је реч о реформи правосуђа и борби против корупције.

Указује се да је у току израда стратегија у неколико кључних области које треба да буду усвојене до лета.

Комисија је позитивно оценила недавне измене Кривичног закони које се односе на увођење новог кривичног дела помагања злоупотреба права на азил у иностранству, декриминилазицију клевете, и увођење мотива мржње према особама друге етничке припадности, вере или сексуалне оријентације као отежавајуће околности у случајевима насилничких напада.

Сем тога, каже се да редефинисано кривично дело злоупотребе службеног положја (Члан 359) сада треба селективно применити ("од случаја до случаја) на текућим предметима и допунити новим амандманима.

"Влада Србије се суочила са озбиљним изазовима у вези са реформом правосуђа након одлуке Уставног суда да у јулу 2012. одобри одлуку о реизбору великог броја судија и тужилаца, што је изазвало акутне проблеме у пракси, пише у извештају, у коме се констатује да се власти озбиљно труде да ове проблеме реше.

Комисија је указала и да још постоји превелики број заосталих предмета и да суђења често трају недопустиво дуго.

О борби против корупције 

Кад је реч о борби против корупције, Комисија оцењује да је она "централни елемент Владине политике од самог почетка , са јасном поруком о нултој толеранцији, и констатује се да је покренуто неколико истрага о случајевима корупције на високом нивоу.

"Оперативна координација и сарадња између државних органа за примену закона је на задовољавајућем нивоу, оценила је Комисија, уз примедбу да је потребно посветити више људских и материјалних ресурса институцијама које се баве сузбијањем корупције и организованог криминала.

У поглављу о слободи медија, Комисија је поново похвалила декриминализацију клевете и истакла значај недавно формиране комисије која истражује случајеве убиства новинара.

Констатује се и да је формирана радна група за примену Медијске стратегије и да се припрема нови Закон о јавном информисању који ће прецизније покрити случајеве концентрације и транспарентности власништва над медијима, као и нови закон о електронским медијима.

Са друге стране, упућена је озбиљна замерка самим медијима, за чије извештаје Комисија каже да су "уопштено речено недовољно аналитични, необјективни и подложни аутоцензури.

Напредак у правима националних мањина 

Комисија је позитивно оценила и напоре Србије у борби против дискриминације, констатујући да је почела активна примена закона у случајева дискриминације ЛГБТ популације, и да су припреме за овогодишњу Параду поноса у току.

Каже се и да је дошло до напретка и кад је реч о правима националних мањина, пре свега Рома, који сада лакше долазе до посла, а могу да се пријаве за социјалну помоћ и без доказа о сталном месту боравка.

Уочено је и да су власти обезбедила уџбеника на албанском језику за школе на југу Србије, као да је "након спора око подизања и уклањања споменика у Прешеву учињен додатан напор да се обнови дијалог са локалним властима.

Последње поглавље у извештају односи се на регионалну сарадњу, за коју се каже да је, "након извесних тешкоћа непосредно након промене власти поново у успону".

У том смислу, Комисија је позитивно протумачила посету хрватског премијера Зорана Милановића Београду 16. јануара и посету премијера Ивице Дачића Сарајеву истог месеца. Односи са Црном Гором и Македонијом су такође све бољи", закључила је Комисија.

Уз позитиван извештај о исходу дијалога Београда и Приштине који се очекује након склапања споразума, начелно повољна оцена о унутрашњим реформама практично не оставља другу могућност Министарском савету него да закључи да Србија у јуну треба да добије датум почетка преговора о придруживању ЕУ.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом