Читај ми!

Европа до и од Батроваца

Два и по месеца уочи формалног уласка Хрватске у ЕУ, намеће се питање шта Србија добија, а шта губи уласком те земље у европску породицу. Аналитичари оцењују да ће се нерешена питања две земље теже решавати, јер ће на страни Хрватске бити цела Унија. У економском смислу, Србију очекују и погодности и ограничења.

Хрватска ће за два и по месеца постати члан Европске Уније, па се намеће питање шта Србија добија, а шта губи уласком те земље у европску породицу.

Универзитетски професор из Загреба Жарко Пуховски уверен је да ће се теже прелазити граница.

"Мислим да ће бити мање Срба у Хрватској, Хрватској ће мање штетити због туризма, а Србији много више због економије и окренутости према Западу", каже Пуховски.

Према његовим речима, Србија мора да схвати да се до ЕУ иде кроз Хрватску, као што је Хрватска морала да схвати да се до Уније иде кроз Словенију.

Веће напетости између Србије и Хрватске очекује и Никола Јовановић, уредник научног часописа "Изазови европских интеграција".

"Уколико у Хрватској чланство у Унији буде схваћено као прилика за коначни бег с Балкана, степен напетости зависиће и од даље политике проширења и способности Србије да се прилагоди новим околностима и могућности да и они евроравнодушни, који чине највећи проценат становништва, артикулишу свој став и идеје у медијима и политичким форумима", сматра Јовановић.

Ту је и проблем решавања отворених питања две земље - границе, расподеле имовине, несталих.Чини се да ће на страни Загреба бити цела Унија.

Јован Теокаревић са београдског Факултета политичких наука истиче да Србији неће бити лако јер Хрватска, као што каже њен председник, од мале земље постаје мала сила.

"У највећем броју случајева имаће начелну подршку 27 земаља чланица. Али то није све. Постоје разне врсте коалиција и подела у ЕУ. Од Србије би требало очекивати паметну политику која, уз чување националних интереса, не треба да квари односе ни са једном земљом Уније, посебно не са Хрватском", додаје Теокаревић.

У економском смислу, Србију очекују и погодности и ограничења. Планиран је суфицит у робној размени са потписницима ЦЕФТА споразума, јер уласком у Унију Хрватска губи бесцаринске погодности унутар ЦЕФТЕ. Међутим, почиње и битка за тржиште Босне и Херцеговине.

Директор Бироа за регионалну сарадњу ПКС Миливоје Милетић оцењује да ће БиХ и Србија постаће лидери у региону по обиму размене, али ће се променити структура размене у самом региону. "БиХ је најзначајнији партнер и Хрватске и Србије", истиче Милетић.

Свако из својих разлога, очекује ревизију Прелазног трговинског споразума- Хрватска због извоза цигарета, БиХ због увоза неких кључних производа из Хрватске, а Србија због извоза шећера у Хрватску.

Уласком Хрватске у Унију очекује се уклањање административних баријера које у тој земљи имају српске инвестиције, као и да поједини хрватски произвођачи праве пословне аранжмане или, чак, пренесу производњу у Србију, како би и даље користили погодности ЦЕФТА споразума.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом