понедељак, 17.10.2011, 15:35 -> 16:07
štampajОптужбе Поповића и Томића
Некадашњи шеф бироа Владе Србије за информисање Владимир Поповић Беба поново је оптужио пензионисаног генерала Ацу Томића за повезаност са убиством премијера Србије Зорана Ђинђића. Томић затражио од судије да реагује и заштити га од Поповићевих изјава.
Бивши шеф бироа Владе Србије за информисање Владимир Поповић Беба поново је на суђењу у Првом основном суду у Београду оптужио пензионисаног директора Војнобезбедоносне агенције (ВБА) Ацу Томића за повезаност са убиством премијера Србије Зорана Ђинђића.
На Томићеву тужбе за клевету Поповић је, у наставку излагања одбране, поновио да је Томић, као бивши шеф тајне војне службе и "активни припадник противничког политичког табора Ђинђићеве владе", био повезан са атентатом на премијера. Поповић је додао да је Томић био упознат са околностима пре убиства, али и са самим извршењем.
"Нисам извршио клевету и убеђен сам да Томићева улога у атентату није испитана. Њега и све остале који су знали за припрему, а нису спречили да до убиства дође, сматрам одговорним", рекао је Поповић.
Поповић је детаљно објаснио суду да су га на такав став навеле информације које је у време акције "сабља" добијао од полиције и тајних служби као шеф бироа Владе Србије за информисање.
После смена у цивилним безбедносним службама, на чије су чело дошли људи Војислава Коштунице блиски Томићу и људима у влади је постало јасно да је Ђинђићева безбедбост угрожена, тврдио је Поповић и напоменуо да је то учињено у циљу "одузимања полуга моћи премијеру".
Томић је према Поповићевим речима, био на челу службе која је располагала наоружаним људима који су током претходног рата чинили ратне злочине и учествовали у свим криминалним радњама током "претходне" власти.
Поповић: Састанак са атентаторима
Поповић је рекао да се Томић састајао са непосредним извршиоцима атенетата на премијера и шефовима те криминалне групе Милорадом Улемеком Легијом и Душаном Спасојевићем (кога иначе зове Дућа), који су му, каже Поповић, тражили информацију где се налази тада потенцијални сведок сарадник, шеф супарничког "сурчинског клана" Љубиша Буха Чуме, ког су желели да убију да до сведочења против њих не би дошло.
Томић је ухапшен, према речима Поповића, у време 'сабље' пошто је помињан у исказима 'земунаца' Миладина Сувајџића званог Ђура Мутави и Душана Крсмановића, а касније и других ухапшених и на "кривичној пријави Специјалног тужилаштва у јуну 2003. године заузео 56. место".
У новембру, пред изборе 2004. године , Коштуничине снаге су, према тврдњама Поповића, уцењивале специјалног тужиоца Јована Пријића, па се Томић, Раде Булатовић (касније шеф БИА) и председник СРС-а Војислав Шешељ, нису нашли на оптужници.
Томић је после тога у медијима давао контрадикторне изјаве у вези са деловањем ВБА и Ђинђићевом безбедношћу пред убиство, од тога да та служба није ништа знала о припреми атентата до тога да је на то упозоравала, напоменуо је Поповић.
Из атмосфере која је владала пре атентата и каснији политички договори, условили су то да Поповић, како сам каже, на основу информација и чињеница оптужи Томића за везу са атентатом.
Томић тражио да га судије заштите
Томић је на данашњем суђењу у више наврата затражио од судије да реагује и заштити и њега и службу од Поповићевог "лупетања", али је суд одлучио да "туженом омогући неометано излагање одбране".
Његов пумоноћник Горан Петронијевић почео је да поставља питања Поповићу од којих му је скоро сва суд забранио, али ће нову прилику да поставља питања добити у наставку суђења 21. новембра.
Томић је тужио Поповића јер сматра да је изнео неистине на завршној изборној конвенцији Либерално демократске партије (ЛДП) у Центру "Сава", 14. јануара 2008. године, коју је преносила телевизија "Пинк", а које су могле да нашкоде његовој части и угледу.
Тужба је поднета због Поповићевих речи: "Нека неко од оних који тврде да је глас њему (Тадићу) наставак Зоранове политике кажу да ће и даље нашим парама давати финансијске награде Зорановим убицама како то ових дана чини његов министар правде награђујући једног од главних организатора убиства Ацу Томића..."
Томићу је непосредно пре тога исплаћено шест милиона динара на име накнаде штете због 100 дана које је неосновано провео у притвору, током акције "Сабља", јер против њега никада није покренут кривични поступак.
Уколико овај процес не буде окончан до 28. јануара 2012. године застариће, као и неколико њих пре тога.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар