понедељак, 16.09.2013, 17:24 -> 17:59
Ново суђење Гњиланској групи
Пред већем Апелационог суда у Београду почело је ново суђење против припадника ОВК који се терете за ратни злочин над цивилима у Гњилану 1999. године.
Ново суђење против припадника Ослободилачке војске Косова (ОВК) који се терете за ратни злочин над цивилима у Гњилану 1999. године почело је пред већем Апелационог суда у Београду.
Аплелациони суд је одлучио да отвори главни претрес након разматрања жалби које су уложене на првостепену пресуду Вишег суда, а којом је 11 припадника "Гњиланске групе" осуђено на 116 година затвора, док су шесторица ослобођена оптужби.
Суђење ће бити одржано и сутра у згради Вишег суда у Београду, речено је агенцији Бета у Апелационом суду.
Како је данас оценило Удружење породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији, "правна копља" у овом поступку ће се ломити око тога да ли се радње, које се оптуженима стављају да су починили после 20. јуна 1999. године, могу квалификовати као ратни злочин.
"Наводно спорно правно питање, по нама ни не постоји, јер је сукоба и злочина над неалбанским цивилним становништвом, нарочито било након 20. јуна 1999. године", истиче се у саопштењу тог удружења.
Оделење за ратне злочине Вишег суда у Београду осудило је 19. септембра 2012. године , 11 припадника "Гњиланске групе" ОВК због злочина над Србима 1999. у Гњилану, а шесторицу оптужених је ослободило оптужби.
Судија Снежана Николић Гаротић рекла је приликом изрицања пресуде да су осуђени криви за за силовање две заштићене сведокиње, Ц1 и Ц2, пошто је суд утврдио да су оне силоване свакодневно, да су тучене, дављене, као и да су оптужени уринирали по њима након силовања.
Осуђени су им током злостављања такође рекли да поруче Србима који хоће да се врате да ће "још горе проћи".
Првооптужени Агуш Мемиши, који је непосредно пред изрицање пресуде претио осветом заменику тужиоца за ратне злочине, осуђен је на 12 година затвора.
Назиф и Ахмет Хасани осуђени су на 13 година, Фатон Хајдари на 10 година, Самет Хајдари на 15 година, Ферат Хајдари на осам година затвора, Камбер Сахити такође на осам година, а Селиман Садику и Бурим Фазлију на 12 година затвора.
Шефкет Муслију, Садик Алију осуђени су у одсуству на пет, односно осам година затвора, пошто су у бекству.
Оптужби су ослобођени Шемси Нухију, као и још петорица оптужених који су у бекству - Фазлија Ајдари, Реџеп Алији, Шаћир Шаћири, Идриз Алији и Рамадан Халими.
Оптужница тужилаштва од 11. августа 2009. године Шемсију Нухију, Назифу и Ахмету Хасанију, Фатону, Самету и Ферату Хајдарију, Камберу Сахитију, Селимону Садикуу, Агушу Мемишију, и Буриму Фазлију ставља на терет да су као припадници ОВК од јуна до децембра 1999. године до смрти мучили најмање 80 особа.
Поступак се у одсуству водио против Фазлије Ајдари, Реџепа Аија, Шаћира Шаћирија, Шефкета Муслијија, Садика Алијија, Идриза Алијија и Рамадана Халимија.
На подручју Гњилана је у периоду од јуна до децембра 1999. године убијено 80 особа, а 260 заробљено, аи су за то, према наводима Тужилаштва за ратне злочине, одговорне и друге јединице ОВК. Стравична мучења чињена су у подруму гњиланског интерната, као и у једном солитеру.
Апелациони суд у Београду је у децембру 2011. године укинуо првостепену пресуду којом је девет припадника ОВК осудено на укупно 101 годину затвора и предмет вратио првостепеном суду на поновно судење.
Суђење тој групи обједињено је одлуком суда у марту 2012. године, после укидања пресуде и одлуке да се бегунцима суди у одсуству.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар