Хаг, кога је Младић упозорио?

На суђењу Ратку Младићу у Хагу, одбрана сугерисала да је Младић муслиманским борцима, а не цивилима, поручио да могу "опстати или нестати".

У наставку суђења Ратку Младићу пред Трибуналом у Хагу, одбрана је данас сугерисала да је, по паду Сребренице јула 1995. године, Младић муслиманским борцима који се још нису били предали - а не цивилима, поручио да могу "опстати или нестати".

Одговарајући на ту сугестију бранилаца, војни вештак оптужбе Ричард Батлер рекао је да је то "могућа интерпретација" речи које је Младић упутио представницима сребреничких Муслимана током два састанка у Хотелу "Фонтана" у оближњем Братунцу, на дан пада Сребренице и сутрадан, 11. и 12. јула 1995. године.

Тадашњи командант Војске Републике Српске генерал Младић (70) оптужен је за геноцид над око 7.000 Муслимана из Сребренице, пошто је та војска 11. јула заузела енклаву коју су УН раније прогласиле за заштићену зону.

Одбрана је у судници приказала делове више пута виђеног филма са два састанка у Хотелу "Фонтана" на којима су снимљене Младићеве речи представницима сребреничких Муслимана да могу "опстати или нестати".

Младић је, чује се на снимку, рекао да "свима који положе оружје гарантује живот", и да "жели да помогне цивилном становништву које није циљ операције ВРС".

Да би донео одлуку, "као човек и као генерал", Младић је 11. јула увече позвао представнике Муслимана да се, до сутрадан ујутро, изјасне "хоћете ли ост...опстати или нестати".

"Можете опстати или нестати", поручио је Младић сребреничким Муслиманима и на другом састанку, 12. јула ујутро, нагласивши да је "за останак потребно да сви ваши војници предају оружје", јер "нема потребе да умру".

Бранилац Драган Иветић је, током унакрсног испитивања, питао сведока Батлера да ли су се Младићево упозорење о опстанку и нестанку могло односити на муслиманске борце, као и цивиле, који се до тада нису предали ВРС, већ су наставили пробој из обруча око Сребренице шумом ка Тузли.

"Да, то је могућа интерпретација", прихватио је Батлер.

Тужилац Питер Меклоски питао је затим свог вештака да ли се, после Младићевог упозорења Муслиманима да је услов за опстанак предаја њихових бораца, предала 28. дивизија АБиХ која се пробијала ка Тузли.

Батлеров одговор био је одречан, а заступик оптужбе подсетио је да је из Младићевих речи произлазило да ће Муслимани "нестати", ако се не предају.

"Речи су речи. Не могу рећи шта је он мислио", прокоментарисао је Батлер.

Ко је први предложио евакуацију?

Са састанка у Хотелу "Фонтана" 11. јула 1995. године одбрана је приказала и снимак на којем се чује како се командант холандског батаљона Унпрофора Том Кареманс пред Младићем залаже за евакуацију муслиманског становништва Сребренице, позивајући се на команду "плавих шлемова" у Сарајеву.

Бранилац Иветић тврдио је да је то доказ да је "Унпрофор, а не ВРС, иницирао евакуацију", а сведок Батлер је потврдио да је утисак Унпрофора, судећи по снимку, био да је муслиманско становништво хтело да напусти Сребреницу која је пала у руке ВРС.

Према сведоку, међутим, тема је за дебату ко је први изнео идеју о евакуацији.

Оптужница генерала Младића терети и за прогон десетина хиљада муслиманских жена, деце и стараца из Сребренице.

Батлер је данас, на сугестију одбране, поновио да Сребреница није била демилитаризована, иако је то било предвиђено споразумом којим је априла 1993. године била проглашена за зону под заштитом УН.

Потврдио је и да је 28. дивизија АБиХ из Сребренице нападала околна српска села и убијала цивиле, те да је та енклава била "легитимна војна мета" за ВРС.

Пошто су му браниоци предочили Младићево писмо команданту Унпрофора Руперту Смиту у којем се септембра 1995. године залаже за свеобухватно примирје у целој БиХ, Батлер је подсетио да су босански Срби до тада већ остварили своје ратне циљеве.

У то време - нагласио је војни вештак оптужбе - НАТО је бомбардовао ВРС која је губила и територије на западу услед заједничке офанзиве АБиХ и Хрватске војске после операције "Олуја".

Батлер је оценио да је Младићев позив на свеобухватни прекид ватре стога био део покушаја босанских Срба да окончају рат, пре но што ситуација постане још гора по њих.

После Батлера који ће сутра заврштити сведочење, тужиоци би, као свог следећег сведока, пред судије требало да изведу пензионисаног генерала ВРС Манојла Миловановића који је, као начелник Главног штаба ВРС, био Младићев најближи сарадник током рата у БиХ.

Генерал Младић је оптужен и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина попримио размере геноцида; за терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и за узимање припадника мировних снага УН за таоце, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом