петак, 13.09.2013, 16:13 -> 16:29
Батлер: Оружје шверцовано у Сребреницу
На суђењу Ратку Младићу, војни вештак оптужбе Ричард Батлер потврдио да је 1995. оружје за Армију БиХ у Сребреници било шверцовано упркос међународном ембаргу.
Војни вештак оптужбе Ричард Батлер потврдио је на суђењу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом да је 1995. оружје за Армију БиХ у Сребреници било шверцовано упркос међународном ембаргу.
Тадашњи командант Војске Републике Српске, генерал Младић oптужен је за геноцид над око 7.000 Муслимана из Сребренице у данима пошто је та војска, 11. јула 1995. заузела енклаву која је била под заштитом УН.
Током унакрсног испитивања, Младићев бранилац Драган Иветић предочио је сведоку документе УН о испорукама оружја за АБиХ, преко аеродрома у Тузли, у фебруару 1995.
По извештају Нордијског батаљона Унпрофора (Нордбат), који је адвокат Иветић цитирао, неидентификовани транспортни авион слетео је, 12. фебруара 1995. на аеродром у Тузли, уз пратњу авиона-ловаца, а АБиХ је, затим, спречила "плаве шлемове" да приђу и прегледају летелицу.
Батлер је оценио да ти докази "нису релевантни" за његов извештај о хронологији масовних убистава Муслимана после пада Сребренице у руке ВРС, у јулу 1995.
Сведок је, међутим, нагласио да "постоје докази" за закључак УН да су оружје и војна опрема за АБиХ, у зиму те године, били допремани преко тузланског аеродрома.
Тадашњи командант ВРС генерал Младић (70) оптужен је за геноцид над око 7.000 Муслимана у данима након што су његове снаге, 11. јула 1995, заузеле Сребреницу.
На сугестију браниоца Иветића, Бутлер, који је бивши амерички обавештајни официр, потврдио је и да су НАТО - или неке његове чланице - морале бити умешане у те испоруке оружја и војне опреме, будући да је Алијанса контролисала ваздушни простор БиХ, који је био проглашен за "зону забране лета".
Војни вештак је подвукао и да су, према доказима Унпрофора, те испоруке биле "прошверцоване" у Сребреницу и Жепу, у то време заштићене зоне УН.
Одбрана се позивала и на протест генерала Младића упућен, два дана касније, тадашњем команданту Унпрофора Руперту Смиту због тога што је НАТО "омогућио" допремање оружја за АБиХ, односно драстично кршење споразума о прекиду ватре, који је био на снази, и резолуција УН којима су биле забрањене испоруке оружја у БиХ.
Батлер је посведочио и да је ВРС "узела у обзир" шверц оружја у енклаве, када је наметнула строге контроле конвоја који су у заштићене зоне допремали хуманитарну помоћ за становништво, као и материјал неопходан Унпрофору. Према оптужници, ВРС је опструирала улазак хуманитарних конвоја у Сребреницу и Жепу.
На питање заступника одбране да ли је и Унпрофор учествовао у шверцу, Батлер је одговорио да је у документима ВРС пронашао да су украјински "плави шлемови" тој војсци продавали гориво, додајући да се верује да су и друге две зараћене стране тако долазиле до потрепштина.
Указујући на језичке нелогичности, одбрана је оспоравала аутентичност пресретнутих разговора између Младића и других официра ВРС, којим се Батлер служио у свом извештају.
Као пример, бранилац Иветић навео је Младићев разговор са непознатим саговорником, после пада Сребренице, у чијем препису се као речи команданта ВРС наводи да ће "евакуирати" све Муслимане, "оне који то желе и они који не желе".
Бранилац је тврдио да Младић никада не би рекао "евакуирати", будући да је то "хрватска реч", већ "евакуисати", на српском језику.
Сведок је рекао да се служио енглеским преводом документа и да за цитирану нелогичност није знао. "Не могу да коментаришем да ли је Младић говорио хрватски или је ту реч употребио оператор који је прислушкивао разговор".
Младићев адвокат наставиће у понедељак, 16. септембра, да унакрсно испитује Батлера.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар