Младић поново у судници

После два дана паузе због "болести Ратка Младића", испитивањем војног вештака оптужбе настављено суђење пред Хашким трибунлом. Вештак сведочио да није нашао ниједан документ у којем се наређује стрељање заробљеника.

Унакрсним испитивањем војног вештака оптужбе Ричарда Батлера, пред Трибуналом у Хагу је настављено суђење Ратку Младићу. Претходна два дана, Младић није био у судници зато што је, како је тврдио, био болестан. 

Пошто је расправно веће јуче - позивајући се на налаз лекара да је Младић способан за суђење - одлучило да поступак данас настави и ако оптужени не буде присутан, он је јутрос дошао у судницу.

О Младићевом здравственом стању данас у судници није било речи, осим што је председавајући судија Алфонс Ори назначио да ће апелационо веће суда донети одлуку о захтеву одбране, на препоруку лекара, да радна недеља буде скраћена с пет на четири дана. Претресно веће је двапут одбацило тај захтев, а Младићева одбрана се на то жалила.

Војни вештак оптужбе Батлер, чије је унакрсно испитивање данас започео Младићев бранилац Драган Иветић, прошле недеље је изложио хронологију сребреничке операције Војске Републике Српске, укључујући и погубљење хиљада заробљених Муслимана, јула 1995, на основу великог броја докумената те војске, које је анализирао.

Тадашњи командант ВРС и генерал, Младић (70) оптужен је за геноцид над око 7.000 Муслимана из Сребренице у данима пошто је његова војска 11. јула 1995. заузела ту енклаву под заштитом УН.

Батлер је одречно одговорио на питање браниоца Иветића да ли је нашао и један документ с Младићевим потписом којим је било наређено извршење злочина у Сребреници.

"Нисам наишао на документ којим би Младић наредио погубљење заробљеника", рекао је сведок нагласивши, међутим, да је, по његовој оцени, на злочин упућивало Младићево наређење с јесени 1995. да се обезбеди гориво за операцију премештања посмртних остатака сребреничких жртава из примарних у секундарне гробнице.

По оптужници и ранијим пресудама, ВРС је, у покушају да прикрије злочин у Сребреници, септембра и октобра 1995. ископала тела из више гробница у околини Зворника, преместила их и поново покопала на тешко приступачним местима.

Адвокат Иветић настојао је да наруши веродостојност вештака тврдњом да је Батлер, као обавештајни официр Армије САД, крајем 1990-их година био "позајмљен" Тужилаштву Трибунала, као војни аналитичар у истрази злочина у Сребреници.

Батлер је то потврдио, подвлачећи да је све задатке добијао од Тужилаштва, а не од америчке војске која касније, по његовим речима, није имала никакав утицај на извештај који је написао о Сребреници.

Сугестију одбране да је, као бивши аналитичар запослен у Тужилаштву, био пристрасан, Батлер је одбацио, нагласивши да ће објективност његовог извештаја оценити Суд.

Вештак је потврдио и да је анализирао само документе које је добио од тужилаца. Констатовао је да се, иако су касније откривени бројни други списи, "није појавила ниједна алтернативна верзија догађаја у Сребреници и улоге ВРС која би показала да мој извештај није валидан".

Младићев бранилац ће унакрсно испитивање Батлера наставити сутра, пошто судије саслушсају кратак исказ другог сведока оптужбе. 

Младић је оптужен и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина попримио размере геноцида; за терорисање становништа Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада, и за узимање за таоце припадника мировних снага УН, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом