Бугарин: Мањи порез више пуни буџет

Предлогом за смањење ПДВ-а и пореза на плате, Привредна комора Србије није желела да се инати Влади и омета преговоре са ММФ, тврди председник ПКС-а Милош Бугарин. Те мере би довеле до редовнијег пуњења буџета, сматра Бугарин.

Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин изјавио је да предлогом за смањење ПДВ-а и пореза на лична примања Комора не жели да диже прашину, буде контратежа Влади и омета преговоре са ММФ, објаснивши да су то захтеви привреде.

То мере би, како наводи, домаћој привреди на средњи и дужи рок омогућиле да легализује бизнис, повећа тражњу и производњу, а то би довело и до редовнијег попуњавања буџета, истакао је Бугарин у интервјуу ФоНету.

Предлог ПКС, како наводи, је да се направи селективан приступ, којим би се одређени предузетници у Србији, који су или лоше пословали, или су били у зони сиве економије, увели у ред, тако што би плаћали нижи ПДВ.

"То су управо Словенци урадили, који су за око 2.600 обртника из зоне сиве економије дали могућности да ПДВ, уместо по стопи од 20 одсто, плаћају 8,5 одсто. Тако је око 2.400 малих предузетничких радњи, плус око 200 других занатских радњи, ушло у легалне токове", нагласио је Бугарин.

У супротном, упозорио је Бугарин, фирме које не могу да плаћају високе дажбине биле би принуђене да иду у сиву економију, чиме би се се смањио број оних који плаћају дажбине.

Према оцени Бугарина, уколико би предлози Коморе били прихваћени, "већ за два месеца бисмо имали много бољу и квалитенију слику, где би већина фирми плаћала своје обавезе на време, држава би имала корист, а фирме би изашле из зоне сиве економије".

Милош Бугарин сматра да би повећање ПДВ и пореза на плате веће од 40.000 динара биле краткорочне мере, које на средњи или дужи рок не би донеле бољитак, већ би смањиле тражњу и не би дале ефекте по питању конкурентности фирми.

"Већим ПДВ-ом добили бисмо још неликвидних фирми"

Бугарин је веома задовољан најавом министра Млађана Динкића да неће бити повећања ПДВ и смањења плата, и сматра да је то веома добра порука.

"Мислим да није коректно и да није упутно да се цео цех испостави српској привреди, оном малом броју ликвидних фирми, јер ако би намети и порези били повећани, добили бисмо још неликвидних предузећа", упозорио је Бугарин.

Самим тим имаћемо велике проблеме, јер, како наводи, држава неће бити у стању да одговори задатку смањења администрације и свему ономе што очекује српску привреду, као и ономе што тражи ММФ".

Управо зато, поручио је Бугарин, крајње је време да људи из извршне власти и људи из бизниса и синдиката, кроз коректан разговор, дођу до стратегије која ће омогућити да витални део српске привреде буде још виталнији, а да се онима, који су тренутно угрожени, пружи могућност да се ревитализују.

Ако је једног момента блокирано више од 62.000 српских фирми, а износ блокаде већи од 260 милијарди динара, подсетио је Бугарин, онда су ти подаци фрапантни.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом