петак, 14.08.2009, 14:26 -> 19:10
Јефтинији станови следеће године
Изградња око 20.000 станова по повољним ценама почеће у марту у околини Београда, најавио министар за инфраструктуру Милутин Мркоњић. Држава ће за куповину станова обезбедити субвенционисане кредите доступне већини грађана, тврди министар.
Министар за инфраструктуру Милутин Мркоњић најавио је да би у марту идуће године требало да почне изградња 20.000 станова у околини Београда, по повољним ценама.
Иза тог пројекта стаће држава, која ће обезбедити субвенционисане кредите, доступне већини грађана, изјавио је Мркоњић у разговору са представницима грађевинских фирми и Привредне коморе Београда.
"То би могао да буде почетак масовне изградње станова широм Србије, која би решила стамбене проблеме већине наших грађана и покренула грађевинску индустрију и целокупну привреду", истакао је министар.
Нагласивши да стручни тим Владе Србије успешно приводи крају пројекат изградње 150.000 станова у Београду и другим градовима, Мркоњић је рекао да је циљ тог пројекта да људи без стана, уместо за кирију, плаћају рату кредита по цени која би била у складу са платежном моћи већине грађана.
Станове би градила наша грађевинска оператива, са домаћим материјалом, а у пројекат би били укључени сви органи управе, као и локална самоуправа.
То би подразумевало и коначно убрзање процедуре издавања грађевинских дозвола и раскид са бирократијом која је, како су оценили неимари, завладала на свим нивоима.
Мркоњић је истакао да се размишља и о земљишту које је у власништву Војске Србије, а које би она уступила за изградњу таквих станова.
Грађевинари спремни
Како би убрзали реализацију тог пројекта и показали да су спремни да га реализују, представници највећих српских грађевинских предузећа су са председником Привредне коморе Београда Миланом Јанковићем иницирали састанак с министром.
Они су на састанку нагласили да би за три до шест месеци били у стању да почну изградњу јефтинијих станова, чиме би се упослило 100.000 радника из грађевинске и индустрије грађевинског материјала.
Јанковић је упозорио да ће 10.000 до 15.000 запослених у тој делатности остати без радних места уколико се не обезбеди посао за њих.
"Већ идуће године нећемо имати станоградњу ако се под хитно не крене са масовном изградњом станова", упозорио је Јанковић, додавши да у последњих шест месеци ниједна грађевинска дозвола није издата на територији Београда.
Ђорђе Антељ из "Гемакса" упутио је "последњи вапај" неимара да хитно почне масовна изградња станова, јер се, како је рекао, сада четири пута мање граде станови него пре годину дана, а произвођачи грађевинског материјала су толико налагеровали робе да су приморани да због неликвидности отпуштају раднике.
Светислав Симовић из "Енергопројекта" је рекао да је предуслов за градњу да грађевинске фирме у законском року добију грађевинске дозволе, као и да јавно комунална предузећа испрате рад неимара.
Драган Мијатовић из грађевинског предузећа "Денеза" је нагласио да би фирме које граде станове требало да добију локације, које неће бити ексклузивне, али које морају бити инфраструктурно обезбеђене.
"То не би били социјални станови, али би могли да се отплаћују од просечне плате нашег грађанина", рекао Мијатовић и додао да је у свету обичај да квадратни метар "обичног" стана буде у висини једне плате.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 25
Пошаљи коментар