Тајна успеха "Џеј Пи Моргана"

Главна тема међу аналитичарима на Волстриту је вест да је друга по величини америчка банка "Џеј Пи Морган Чејс" успела да повећа профит за 67 одсто. Аналитичари се, међутим, питају да ли је такав резултат могуће поновити.

После информације да је друга по величини америчка банка "Џеј Пи Морган Чејс" успела да повећа профит за чак 67 одсто, два питања су главна тема међу аналитичарима и инвеститорима на Волстриту - како је профит остварен и да ли га је могуће поновити?

У односу на први квартал претходне године, "Џеј Пи Морган" је профит повећао за две трећине, саопштила је та банка, која је прва међу великим финансијским институцијама објавила квартални извештај.

Међутим, главни разлог за сјајан пословни резултат не лежи у традиционалном начину на који банке праве профит - у повећању обима кредита.

Банка је, наиме, одвојила 5,8 милијарди долара мање као резерву за покривање кредитних губитака, што јој је омогућило да оствари профит. Са друге стране, приход банке опао је за осам одсто у односу на прошлу годину.

Укупно, у односу на прошлогодишњих 3,3 милијарде долара, "Џеј Пи Морган Чејс" је зарадила 5,6 милијарди долара. То значи да су зарадили око 1,28 долара по акцији, иако су аналитичари предвиђали да профит по акцији неће бити већи од 1,15 долара.

Банка је остварила и солидан раст прихода у области инвестиционог банкарства, а смањила је и губитке у пословању с кредитним картицама.

Извршни директор банке Џејми Димон, један од најзаслужнијих што је банка лакше прошла кроз период кризе, најавио је да ће банка ове године купити акције у вредности од најмање три милијарде долара.

На вест о профиту друге по величини америчке банке позитивно су реаговале светске берзе, што је значајна промена само дан пошто је забринутост због нуклеарне кризе у Јапану довела до слабљења тржишта.

У Сједињеним Америчким Државама је индекс Дау Џонс порастао за 0,4 одсто, док је Стандард енд пурс 500 увећан за 0,5 одсто, а слично су реаговале и остале берзе.

Како је "Џеј Пи Морган" прва велика финансијска институција која је објавила квартални извештај, аналитичари и инвеститори очекују да би то могло да наговести и резултате осталих банака, али и да одслика стање економије у целини.

Међутим, наличје ове приче је чињеница да је за један одсто смањен број новоодобрених кредита, а, како наводе поједини аналитичари, главни посао банке је да профит остварује управо на позајмицама.

"Очигледно је да 'Џеј Пи Морган' не може у будућности да рачуна на то да ће зарадити тако што ће да издваја мање новца за покривање лоших позајмица", каже за Ројтерс стручњак Шон Еган и додаје да ће банка морати значајно да повећа обим кредита, како се њена пословна ситуација не би преокренула.

Други проблем је то што се банка суочава са великим губицима када је реч о хипотекама, јер је банка морала да издвоји 1,1 милијарду долара за покривање губитака лоших пласмана у тој области.

Позитивно је, међутим, како наводи директор Џејми Димон, то што се све више смањује број клијената који касне са отплатама дугова.

Свеукупно, добри пословни резултати "Џеј Пи Моргана" могу, како наводе аналитичари, да буду позитиван наговештај и када је реч о целом финасијском сектору, али нико још није сигуран да је заиста дошло време да се "кладе" на банке.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом