Има ли опоравка српске привреде?

Производња у Србији ће ове године бити за 3,5 одсто мања у односу на претходну, кажу у Министарству економије, али истичу да се ситуација у српској привреди стабилизовала. Међутим, привредници и економисти не деле оптимизам представника власти.

Ситуација у српској привреди се стабилизовала и може се очекивати побољшање у другој половини године, кажу у Министарству економије.

У Министарству процењују да ће производња ове године бити 3,5 одсто мања него лане и кажу да то значи да ће Србија бити оштећена кризом, али мање него, на пример, балтичке земље, где је пад производње 18 одсто. Међутим, привредници и економисти не деле оптимизам представника власти.

Највећи проблем новопазарских произвођача је што немају коме да продају робу. Ове године пропале су им десетине тона боровница и печурки, а и некадашњи носиоци развоја, текстилци, раде са 30 одсто капацитета.

Рамиз Паљевац, начелник за привреду Новог Пазара, напомиње да је ситуација у привреди лоша и да се плаши да на јесен не буде немира.

"Било би паметно да неко пође од града до града, да санира проблеме", предлаже Паљевац.

Према статистици, последњих месеци, индустријска производња се не смањује - стоји на 17,4 одсто нижем нивоу него у истом периоду лане.

Смањен је и наш мањак у трговини са иностранством, али зато што је укупна размена опала - извоз је смањен 23 одсто, а увоз чак 30 одсто. Због тога се у државну касу слива мање новца, а економисти, управо урушавање буџета, виде као највећи проблем.

"Мораћемо још да сачекамо да би видели неке сигнале опоравка производње, запошљавања. Што се тиче запошљавања, изгледа да се тек сада јављају проблеми, судећи по најавама НИС-а, "Ју Ес стила", Дуванкске индустрије Ниш. Добро је што се криза не продубљује и што имамо аранжман са ММФ-ом, али нема знакова опоравка", рекао је Миладин Ковачевић из Завода за статистику.

Неоходно спровести реформе 

Економисти процењују да ће пад бруто домаћег производа до краја године бити већи од 3,5 одсто, али наглашавају да је важније да држава спроведе озбиљне реформе. У противном, кажу, чека нас додатно стезање каиша.

"Трагично је да после свих реформи не можемо да достигнемо ниво из 1989. године. Мислим да ће се наши проблеми повећати управо зато што се транзиција није довршена", сматра економиста Миодраг Зец. 

Зец сматра да нам следе велики расходи поводом прекида приватизације, санације социјалног пакета. Истиче да је други проблем изостанак реформе државе.

Под условом да у августу прођемо ревизију ММФ-а и продужимо аранжман, стручњаци кажу да ћемо "изгурати" ову годину.

Томе у прилог наводе то што је заустављен раст неликвидности привреде, што нема великих промена курса динара и што су зараде и цене стабилне.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом