уторак, 04.08.2009, 08:01 -> 09:06
štampajФранцуска (не)одолева кризи
Упркос саветима који долазе са друге стране Атлантика да се као лек за економску кризу повећа потрошња, француски стимулативни план заснива се на улагању у јавне радове. Тако, радници који обнављају, рецимо, катедралу Нотр Дам, обнављају и економију.
Стручњаци кажу да се Француска, и поред тога што је економија у паду 3 одсто, боље носи с кризом од већине других земаља. Упркос саветима Американаца да се као лек за економску кризу повећа потрошња, француски стимулативни план највише се заснива на улагању у јавне радове, који, уз инфраструктуру, подразумевају и споменике културе попут Нотр Дама.
Многе који су без посла, а то је готово сваки десети радно способан Француз, влада ангажује за јавне радове, углавном на инфраструктури.
Део стимулативног пакета од 6 милијарди евра намењен је обнови културноисторијске баштине.
Високо над Паризом, радници раде на крову величанствене готске катедрале Нотр Дам.
Обнављајући елегантне украсе, обнављају и француску економију. То је једно од око хиљаду здања, за које је влада у Паризу из стимулативног пакета издвојила 100 милиона евра.
Културноисторијски споменици обично годинама чекају на новац, али ето, њима криза иде на руку.
"Знате, нема будућности без прошлости и нема нових пројеката без сећања на старе", каже архитекта Бенжамин Мутон.
Искуство из прошлости
"Научили смо много у прошлости. Користимо сада то искуство и вероватно је то разлог што ћемо избећи дубоку депресију попут оне из тридесетих година прошлог века", сматра банкарски аналитичар Доминик Барбер.
Има још разлога због којих се Француска другачије носи с кризом. Французи су велике штедише, не узимају позајмице које не могу да врате и, у односу на бруто домаћи производ, задужени су двоструко мање него Британци или Американци.
Влада у Паризу није морала да спасава од колапса ниједну велику банку, а камоли да је национализује.
Држава има строгу регулативу, која је добро послужила у кризи, па, иако су банке губиле новац, оне раде далеко боље него британске или америчке.
Три четвртине стимулативног пакета потрошиће до краја године, далеко брже од САД.
Француска економија је и далеко мање зависна од извоза, у односу на Немачку, на пример, па не зависи толико од тражње на страним тржиштима.
Потрошњу на домаћем тржишту подупире и то што велики број запослених - једна петина - ради у јавном сектору, што је француска специфичност, али и сигурна социјална давања.
И Французи се, међутим, плаше губитка радних места. Незапосленост је готово девет одсто и демонстрације против отпуштања, посебно у аутоиндустрији, редовна су појава.
Француски радници имају и своју специјалност - шефове на које су кивни, држе заробљене у канцеларијама!
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар