Грчка и Румунија под надзором ММФ-а

Међународни монетарни фонд испитује буџетску и монетарну политику Грчке и Румуније, са циљем одобравања нове транше финансијске помоћи. Услов је ригорозна штедња, па су плате у јавном сектору смањене 25 одсто.

Мисија Међународног монетарног фонда борави у Румунији и Грчкој, како би испитала буџетску и монетарну политику тих земаља и одлучила о даљој финансијској помоћи. Од власти у Атини и Букурешту очекује се да наставе да спроводе строге мере штедње, посебно у јавном сектору.

Румунија је у дубокој рецесији, а њена економија ће, према прогнози Европске банке за обнову и развој, до краја године ослабити најмање један одсто.

Из пакета финансијске помоћи ММФ-а, Светске банке и Европске уније од 20 милијарди евра, Букурешт је до сада добио око 13 милијарди. Услов за помоћ било је увођење драстичних мера штедње, па су тако све плате у јавном сектору смањене 25 одсто.

"Испитаћемо да ли је влада остварила постављени циљ када је реч о смањењу буџетског мањка. Од почетка примене стендбај аранжмана са Румунијом, постигнут је значајан напредак, али реформа пензионог система мора да буде динамичнија", каже Џефри Френкс, шеф мисије ММФ-а.

Под специјалном лупом су и грчке финансије. Тим инспектора Европске комисије, ММФ-а и Европске централне банке борави у Атини, да би испитао грчке мере штедње, у циљу добијања међународне помоћи од 110 милијарди евра.

ММФ ћем, са посебном пажњом, размотрити уштеде у јавном сектору, јер сматра да има још простора за резање трошкова, посебно у државним болницама, социјалном и пензионом фонду. Трачак оптимизма Грцима је унео прошлонедељни тест издржљивости банака, на коме само једна грчка банка, "АТЕ банк", коју контролише држава, није прошла проверу.

"Од јутрос бележимо скок на берзама од 0,5 одсто. То је позитивна реакција на резултат стрес теста банака, али, да будем искрен, то се и очекивало", каже аналитичар Николас Скуријас.

Провера финансијског здравља 91 европске банке, од којих само седам није прошло стрес тест, позитивно је утицала и на акције банака на европским берзама. Иако неки стручњаци сматрају да тест није био довољно строг, банкари лакше дишу, јер ће од кредитора моћи да повуку 25 милијарди евра свежег капитала.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 28. мај 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије