четвртак, 04.06.2009, 08:00 -> 16:04
Ускоро пуњење "Банатског Двора"
Душан Бајатовић и Алексеј Милер договорили се у Санкт Петербургу да ускоро почне пуњење гасом складишта "Банатски Двор". Одлука о траси "Јужног тока" кроз Србију после студије изводљивости. Руси сагласни да "Србијагас" откупи преосталих 24 одсто власништва "Југоросгаса".
Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић договорио се са председником Управног одбора "Гаспрома" Алексејем Милером и руководством руске компаније да ускоро почне пуњење гасом складишта "Банатски Двор" и да следеће недеље почну да раде технички тимови који ће направити студију изводљивости.
Алексеј Милер је, после разговора са Бајатовићем, у оквиру Међународног економског форума у Санкт Петерсбургу, рекао да нема сумње да у овом тренутку може да се почне са утискивањем гаса у "Банатски Двор", а да ће се касније даље решити сва остала питања.
"Заједнички смо донели одлуку да утискивање гаса треба да крене што пре", истакао је Милер, оценивши да је изградња новог складишта стратешки важан прокејат.
"Србијагас", "Гаспром" и "Гаспром банка" договорили су се да би пуњење гасом складишта "Банатски Двор" требало да почне за 10 до 15 дана.
Милер је уверен да ће следеће недеље моћи да се потпише споразум о условима пројекта "Банатски Двор", што је основа за доношење инвестиционе одлуке о том складишту гаса.
Најавио је и могућност уласка "Гаспром банке" на српско тржиште, о чему је такође било речи на данашњем састанку, а према оцени Бајатовића, веома је важно што је конкретно причано о уласку руског капитала у Србију.
Бајатовић је прецизирао да је разматрано формирање једне стратешки значајне банке, која би олакшала финансијске трансакције две гасне компаније и заједничке фирме, али и омогућила лакши приступ руског капитала на српско тржиште.
Размишља се и о инвестицијама у панчевачку "Петрохемију" и "Азотару", јер су то предузећа која као сировину доста користе гас, па би им стратешко партнерство добродошло.
Милер је рекао да се разговарало и о компанији "Југоросгас" и да "Гаспром" нема ништа против да "Србијагас" откупи преосталих 24 одсто власништва те фирме, и тада би српску удео на крају био 49 одсто.
Србија и "Србијагас" су стратешки партнери "Гаспрома", који има намеру да и даље развија сарадњу на дугорочном нивоу.
Према речима Бајатовића, на састанку су дате и детаљне информације око ситуације у Украјини и транспорта гаса, као и евентуалних проблема у транспорту гаса према Европи који би могли настати током зиме.
После састанка са руководством "Гаспрома", Бајатовић се посебно састао са директором "Гаспром банке" Андрејом Акимовим, као и са представницима компаније "Сибур", са којима је разговарао око заједничких послова везаних за "Азотару" и "Петрохемију".
Разговарано је и о могућности складиштења извесних количина гаса за потребе српског тржишта у Мађарској.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар