среда, 03.06.2009, 17:24 -> 17:59
štampajПодстаћи донаторе да улажу у развој
Србија је донаторима из Шведске, Норвешке, Немачке, Швајцарске, али и развојним банкама, понудила 100 пројеката за финансирање одрживог развоја, у вредности од 100 милиона евра. Приоритети су социјална политика, економија и екологија, рекао Божидар Ђелић.
Потпредседник Владе задужен за европске интеграције Божидар Ђелић рекао је на скупу "Пријатељи одрживог развоја" да је одрживи развој "етичка обавеза" да се изгради правичнија Србија, али и шанса за убрзање развоја како би се брже прикључила земљама на вишем степену развијености.
Због економске кризе и мање пара у буџету, Србија је донаторима из Шведске, Норвешке, Немачке, Швајцарске, али и Банке развоја Савета Европе, понудила 100 пројеката за финансирање одрживог развоја, чија је вредност 100 милиона евра.
Већ су одобрена средства од института "ГТЗ" из Немачке, а циљ акције "Пријатељи одрживе Србије" је да се што више новца уложи у људски капитал и да се улагања у образовање повећавају да би се достигли европски стандарди.
Ђелић каже да одрживи развој "задовољава потребе човечанства данас, без умањивања могућности да будуће генерације задовоље своје егзистенције" и да има три стуба - одрживи економски раст, привредно-технолошки развој заснован на знању и екологију.
"Одрживост у земљи која имала толико проблема попут Србија може, на први поглед, да изгледа као доста удаљена тема", рекао је Ђелић.
Међутим, то није тако, нагласио је Ђелић, што најбоље знају грађани Бора, Обреновца, који живе поред река и језера, или у најнеразвијенијим општинама, као и млади који размишљају о својој будућности.
Више улагања у "људски капитал"
Ђелић је оценио да Србија нема довољно ресурса да би развој засновала на њиховом црпљењу, нити је демографски димамична, тако да не може рачунати на раст по моделу после Другог светског рада заснованог на потрошњи.
Потпредседник Владе рекао је да Србија мора више да улаже у "људски капиал" и да ниво улагања у образовање треба повећати да би се достигли стандарди у Европи. Такође се заложио за веће учешће приватног сектора у финансирању образовања и науке.
Поводом социјалног аспекта одрживог развоја, Ђелић је навео да социјална раслојеност у Србији није значајно порасла у првим годинама транзиције, али да је прошле године први пут порасла стопа сиромаштва.
Ђелић се заложио за деловање које би избегло да се актуелна економска криза "не превали преко леђа најсиромашнијих" и за увођење иновативних социјалних политика заснованих на солидарности.
Говорећи о екологији, навео је да се одрживи развој огледа у "рационалном располагању привредним ресурсима" и позвао да потрошња енергије буде ефикаснија, као и да се више користе рециклиране сировине.
Свеукупни циљ ЕУ
Амбасадор Шведске у Србији Кристер Брингеус рекао је да су приоритет Шведске у овом региону јачање демократије, праведан и одржив развој и ближе везе с ЕУ.
"Одрживи развој је свеукупни циљ ЕУ. Дефинисан је у Лисабонском споразуму и односи се на све полтике и активности Уније", рекао је Брингеус и додао да Србија дели ове вредности ЕУ.
Наводећи да од 1. јула Шведска председава ЕУ, амбасадор је рекао да ће једна од пет тема председавања бити клима, енергетика и животна средина.
Амбасадор Шведске је поздравио што је Србија усвојила Националну стратегију одрживог развоја и Акциони план, али и додао да је то тек почетак и да одрживи развој захтева посвећеност целог друштва.
"Пријатељи одрживе Србије" је група донатора и партнера који су заинтересовани за подршку Влади Србије у унапређењу одрживог развоја. Конференција ће се одржавати на годишњем нивоу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар