уторак, 02.06.2009, 11:52 -> 13:48
štampaj"Галеника" очекује стратешког партнера
Земунска "Галеника а.д." једина је фармацеутска кућа која је још у државном власништву. Влада ће одредити датум и цену по којој ће компанија бити приватизована и, како се очекује, већ од јесени "Галеника" ће имати стратешког партнера.
Најстарија и највећа фабрика лекова у Србији - земунска "Галеника а.д.", са 2.650 запослених, једина је фармацеутска кућа која је у потпуности у државном власништву.
Влада ће одредити датум и цену по којој ће компанија бити приватизована и, како се очекује, већ од јесени "Галеника" ће имати стратешког партнера.
Будућност "Галенике" јесте приватизација. Само један део остаће у државном власништву, што је пракса у свим земљама Европске уније. Не постоји ниједан разлог за журбу, поручују запослени.
Докапитализација би била право решење, кажу у синдикату и предлажу Влади да се приватизација одложи до пролећа када ће почети да ради нова фабрика, што ће повећати вредност компаније.
Генерални директор "Галенике а.д." Ненад Огњеновић рекао је да компанија може да извози своје производе у ЕУ.
"Галеника у наредном периоду обнавља регистрације на оним тржиштима где је била традиционално присутна. Ове године обновићемо регистрације на руском тржишту, и бившим совјетским земљама", рекао је Огњеновић.
Земунска фабрика недавно је добила сертификате најугледније немачке референтне установе, а почетком следеће године биће завршена изградња најмодерније фабрике препарата у коју је Галеника уложила 46 милиона евра. То је, по мишљењу синдиката и најбољи тренутак за расписивање тендера.
Следеће године више лекова
У новој фабрици ће се, од следеће године, производити двоструко више лекова.
"Изабран је приватизациони саветник. Ради се о инвестиционој банци. Они су пре две недеље започели посао који подразумева анализу тренутног стања и припрему и процену вредности капитала и припрему приватизационе стратегије", рекао је државни секретар за економију Небојша Ћирић.
Оно што највише занима грађане је да ли ће после продаје дела компаније на тржишту бити довољно квалитетних, безбедних и ефикасних лекова.
"Грађани не треба да брину. Ниједан лек који је са листе есенцијалних лекова, лекова који су за лечење свих болести, неће бити угрожени. Ми очекујемо да стратешки партнер да буде такав да подигне квалитет и капацитет производње Галенике", рекао је председник групације лекова Драгослав Миросављевић.
Без обзира на то што држава неће бити већински власник, и даље ће утицати на тржиште лекова и на њихову цена.
Зна се да ће стратешки партнер "Галенике" бити неко ко се бави фармацеутском делатношћу. "АЛАПИС", грчка фармацеутска компанија и вршачки "Хемофарм", помињу се као могући купци земунске фабрике лекова.
Према процени синдиката Галеника вреди 400 милиона евра. Синдикат те куће поручује Влади да ће будно пратити цео процес приватизације.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар