недеља, 31.05.2009, 10:06 -> 10:53
Биће довољно струје
Текући послови на одржавању постројења ЕПС одвијају се нормално, па неће бити проблема у снабдевању струјом, тврди министар енергетике Петар Шкундрић. У наредних пет година у енергетику ће бити уложено око девет милијарди евра.
Министар енергетике Србије Петар Шкундрић изјавио је да се текући послови на одржавању постројења Електропривреде Србије (ЕПС) одвијају нормално и да ће Србија бити добро снабдевена струјом.
"ЕПС се веома озбиљно стара о томе да се све што је потребно на време уради и ја верујем да ће Србија бити добро снабдевана електрично енергијом као што је то било и до сада", рекао је Шкундрић Бети.
Шкундрић је најавио да ће у уторак, 2. јуна, почети обнова Хидроцентрале "Бајина Башта", а у овој години би требало да се заврше и све припреме за обнову два термоблока у постројењу "Дрмно", у Термоелектрани "Костолац".
Уколико не буде могућности да ЕПС из сопствених средстава финансира те пројекте, нагласио је, Србија ће повући кредите да би се урадио генерални ремонт "Костолца".
Српски министар енергетике је прецизирао да се ради о продужетку трајања и повећању капацитета термоблокова у Термоелектрани "Костолац" и додао да су све предрадње обављене.
"У току су завршни разговори око обезвеђивања новца за реконструкције", рекао је Шкундрић.
Почетак инвестиционог циклуса
Србија је започела инвестициони циклус у току којег ће уложити девет милијарди евра у енергетику током наредних пет до шест година, изјавио је Шкундрић.
Ове године ће у Нафтну индустрију Србије (НИС) бити уложено најмање 118 милиона евра, а да ће бити створени и услови за капиталне инвестиције које ће почети крајем ове и почетком следеће године.
"Ради се о томе да ће бити одабрани стратешки партнери за изградњу термоелектрана 'Колубара Б' и 'Никола Тесла Б3', да ће бити завршен тендер за изградњу гасне електране у Новом Саду, а можда и у Новом Беграду", рекао је Шкундрић.
Српски министар енергетике је навео и да се очекују "озбиљне инвестиције" на основу стратешког парнерства са Италијом у електроенергетику, посебно у области коришћења обновљивих извора енергије.
"Ту се могу очекивати улагања у хидропотенцијале средње величине, као што је изградња хидроелекрана капацитета већег од 100 мегавата на Ибру. Разматра се и улагање у централе код Купинова на Сави", рекао је Шкундрић.
Инвеститори су заинтересовани и за изградњу већих хидроелекрана, али то ће зависити од тога које капацитете хидропотенцијала ће Србија сама корстити, а које ће реализовати са стратешким партнерима.
Изградња ветропаркова
Према најави два инвеститора која су добила дозволе за изградњу ветропаркова у Србији у овој години требало да почне реализација тих пројеката капацитета 180 мегавата, вредних по 200 милиона евра.
"Инвеститори су платити све таксе и верујем да ће неко ко да стотинак хиљада евра за енергетску дозволу озбиљно и радити на реализацији тог пројекта", навео је министар и додао да је реч о домаћим компанијама, које вероватно имају стране суинвеститоре.
Шкундрић је рекао да постоји и озбиљан интерес Сирије, Ирана и Ирака за сарадњу у области енергетике са Србијом.
"Ускоро ћемо разговарати са министром привреде и енергетике Ирака о могућем трансферу технологија и учешћу српских компанија у изградњи електроенергетских постројења у Ираку", рекао је министар.
И Куба је заинтересована да заједно са Србијом подиже енергетска постројења за коришћење обновљивих извора енерије како на својој територији, тако и у земљама Јужне Америке.
Кубанци су заинтерсовани и за пренос технологија у коришћењу биомасе, додао је Шкундрић, пошто Куба располаже остацима од шећерне трске погодним за производњу синтетичког гаса, који се даље може користити за производњу струје.
Шкундрић је навео да се поред изгредње електране-топлане на гас у Новом Саду, капацитета од 400 од 450 мегавата и сличног постројења на Новом Београду, капацитета од 400 до 600 мегавата планира гасна електрана у Нишу, а разматра се и могућност изградње енергане у Крагујевцу.
"Реализацијом магистралног гасовода Јужни ток биће довољно гаса за све у Србију, а сигурно је и да ће бити изграђено низ мањих постројења за поризводњу струју на гас и тиме ће Србија створити вишкове електричне енергије и постати извозник", казао је он.
"Најбољи одговор на финансијску кризу је отварање инфраструктурних радова, а Србија је започела и циклус улагања у области путне мреже и енергетике", закључио је министар.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар