Енергетско тржиште ЕУ – који су кораци и где је Србија на том путу
Србија је спремна за спајање са енергетским тржиштем Европске уније – поручила је министарка Дубравка Ђедовић Хандановић на отварању Београдског енергетског форума. За реформе енергетског сектора стижу и позитивне оцене "Енергетске заједнице" која помаже земљама у процесу придруживања Унији да ту област ускладе са бриселским директивама.
Србија је испунила зацртане циљеве "реформске енергетске агенде" за повезивање са тржиштем Европске уније. То истиче министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, уз оцену да Србија предњачи у региону по повећању удела зелене енергије.
"Све што радимо, и када је реч о законодавном оквиру и када је реч о капиталним инвестицијама у енергетском сектору, чинимо да би обезбедили већу енергетску сигурност и да би убрзали нашу енергетску транзицију... Да би се приближили Европској унији на начин који то има конкретне позитивне ефекте, за нашу земљу, грађане и нашу привреду", истиче Ђедовић Хандановић.
Из Енергетске заједнице поручују да је за земље Западног Балкана обезбеђен оквир за интеграцију у енергетско тржиште Уније. Артур Лорковски, директор Секретаријата Енергетске заједнице, напомиње да се Западни Балкан налази пред изазовима процеса декарбонизације.
"Убрзана интеграција у Европску унију никад није била важнија. У току је постепено приближавање стандардима Уније, али је за убрзану интеграцију потребна већа координација између земаља. Србија је водећа у преузимању законске регулативе", наводи Лорковски.
Повезивање региона
За боље енергетско повезивање са суседима, Србија већ ради на новим далеководним правцима према Босни и Херцеговини, Црној Гори и Мађарској, са којом развија и пројекат нафтовода. Са Румунијом и Северном Македонијом припрема гасне интерконекторе. Сви пројекти и иницијативе захтевају огромна финансијска улагања, па држава најављује и подршку, што је потврдила и ресорна министарка.
"У току је ажурирање полазних основа развоја енергетске инфраструктуре и мера енергетске ефикасности које ће влада усвојити, ја се надам, до краја маја ове године. Значи, веома брзо, и он предвиђа улагања између 14 и 15 милијарди евра у наш енергетски сектор у наредних 10 година", указује Ђедовић Хандановић.
Србија се припрема и за примену механизма плаћања таксе за загађиваче коју намеће декарбонизација и законодавство Европске уније. Процес је ризик за привреду, па читав регион очекује и разумевање и подршку Брисела.
Коментари