Српска привреда у минусу

После две године позитивног пословања, а на основу 89 хиљада обрађених завршних рачуна, српска предузећа у 2008. остварила су губитак од 37 милијарди динара. У прошлој години 9.800 предузећа било трајно неликвидно.

Српска привреда је у прошлој години забележила губитак од 37 милијарди динара, после две године позитивног пословања, речено је у Народној банци Србије.

После 15 година пословања са губицима, привреда Србије је 2006. године пословала са добитком од 105 милијарди динара, у 2007. години тај добитак је преполовљен на 50 милијарди динара, да би се прошле године привреда вратила на пословање са губитком, рекла је на прес конференцији директорка Одељења НБС за регистре и бонитет Ружица Стаменковић.

Губитак је забележен, јер остварена профитабилност српских предузећа у претходне три године није била довољна да покрије губитке, подржи ликвидност и обезбеди даљи раст и развој српских предузећа.

Стаменковићева је реклa да је од 105.748 привредних друштава, колико их је прошле године пословало у Србији, финансијске извештаје НБС-у поднело 92.832 предузећа, а обрађено је 89.834 финансијска извештаја.

Према њеним речима, од свих привредних друштава, чији su финансијски извештаји обрађени, 38.669 предузећа добило је "скоринг" оцену од А до Е, а 9.870 предузећа означено је као трајно неликвидно, јер су дуже од 180 дана били у трајној блокади.

Трећина предузећа стабилна  

Предузећа која су добила оцене А, Б и Ц, што значи да су способна да измирују своје обавезе, има 32.598 и она чине 67 одсто свих фирми које су добиле "скоринг" оцене, навела је Стаменковићева, истичући да то значи да је трећина предузећа у Србији још способна "да се носи са проблемима".

Предузећа са оценом Д, којих има 5.579, имају извесних проблема, тако да сарадња са њима зависи од поверења у свако од тих предузећа појединачно, док би са предузећима која имају оцену Е и трајно неликвидним предузећима, којих има 10.367, требало одбити сарадњу.

Стаменковићева је напоменула да цифра од 60.000 блокираних предузећа у Србији, која се појављује у медијима, није прецизна јер је само 23.000 предузећа блокирано, док остатак чине предузетници, а од тих предузећа само 9.870 је проглашено трајно неликвидним.

У 89.834 привредних друштава, чији извештаји су обрађени било је запослено 1.118.771 радника, а више од четвртине предузећа није имало запослене.

Иако су губици привреде у прошлој години били 37 милијарди динара, 53.769 предузећа остварило је позитиван финансијски резултат, а 27.342 имало је губитке, истакла је Стаменковићева, напомињући да је важно да је привреда Србије у 2008. остварила пословни добитак из редовног пословања.

Највећи добици

Највеће добитке имала су мала привредна друштва - 35 милијарди динара, трговинска предузећа - 20 милијарди, грађевинска предузећа - 15 милијарди и Јужнобачки округ - 16 милијарди динара.

У прошлој години 476 јавних предузећа запошљавало је преко 10 одсто радника, остварило шест одсто пословних прихода, три одсто нето добитка, али и 11 одсто нето губитка, а располагала су са преко 17 одсто средстава и готово 28 одсто капитала.

Стаменковићева је нагласила да је профитабилност српских предузећа у 2008. години била угрожена, што указује на њену неспособност да из редовног пословања остварује довољно резултата којима би могла да плаћа високу цену сопствене задужености, али и на опадање способности за даље задуживање.

Посматрано по секторима, предузећа која могу да приуште нова задуживања су у прерађивачкој индустрији, грађевинарству, трговини, финансијском посредовању, некретнинама и образовању, навела је она.

Стаменковићева је истакла да велики број привредних друштава сталну имовину финансира из краткорочних извора, чиме угрожава текуће финансирање краткорочних обавеза, што доводи до појаве неликвидности.

Просечно време наплате потраживања у 2008. години било је 68 дана, а просечно време плаћања обавеза 74 дана.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом