Инвестиција у Костолац без кредита

Влада ЕПС сматра једном од најзначајнијих компанија и даће пуну подршку ивестицијама, поручио премијер Цветковић приликом пуштања у рад машине-багера за откопавање хумуса у Костолцу.

Премијер Мирко Цветковић пустио је у рад БТО (багер-транспортер-одлагач) систем, машину-багер за откопавање хумуса испод којег се налази угаљ, вредну 62 милиона евра, помоћу које ће производња угља у Костолцу бити повећана са 6,5, на девет милиона тона годишње.

Цветковић је нагласио да је та инвестиција значајна јер је рализована сопственим средствима Електропривреде Србије, без додатног задуживања и кредита, и додао да је у тој инвестицији учешће домаће индустрије износило више од 60 одсто.

Нагласио је значај одржавања континуитета улагања у капацитете ЕПС-а и модернизацију, наводећи да је то предуслов развоја домаће индустрије и генератор домаће тражње.

"Влада ЕПС сматра једном од најзначајнијих компанија и у том смислу даће пуну подршку ивестицијама, како из сопствених средстава, тако и код обезбеђивања кредита", рекао је премијер.

Цветковић је навео да је један од циљева да ЕПС постане регионални лидер и да је то један од разлога што је та компанија већ расписала три тендера за стратешко партнерство за изградњу електрана у Србији, укупне снаге 1.800 мегавата.

Бржи развој копа "Дрмно" 

Реализација пројекта уградње БТО система почела је у јулу 2007. године, а циљ пројекта, који је по стандардима ЕУ и у који је укључена домаћа машиноградња, јесте стварање услова за бржи развој копа "Дрмно" и проширење његових капацитета.

Тренутно коп Костолац има капацитете за приоизводњу 7,5 милиона тона угља годишње, што омогућава дневну производњу струје од 1.000 мегавата, а на том копу би могло да се производи 12 милиона тона угља годишње.

БТО систем ће повећати производњу струје и створити простор за изградњу блока за дневну производњу додатних 350 мегавата.

У Костолцу се производи 20 милиона киловат сати дневно, што представља 85 одсто укупне дневне потрошње у Београду.

Пуштању у рад система присуствовали су стални заменик амбасадора Немачке у Србији Георг Енцвајлер, пошто су на изградњи багера учествовале немачке фирме "Круп" и "Такраф", генерални директор ЕПС-а Драгомир Марковић и генерални директор ТЕ Копови Костолац Драган Живковић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом