уторак, 26.05.2009, 12:18 -> 18:29
štampajВажно улагање Европског фонда
У Србију ће Европски фонд за Југоисточну Европу пласирати 50 милиона евра до краја године. Гувернер Јелашић нагласио да је, у ситуацији када најчешће бирамо између скупог кредита и тога да га уопште нема, овакво улагање изузетно важно. ММФ у августу "подвлачи црту".
Председник Борда директора Европског фонда за Југоисточну Европу (ЕФСЕ) Клаус Глаубит саопштио је да ће Фонд у Србију у 2009. години инвестирати 50 милиона евра.
"Укупне инвестиције ЕФСЕ у регион југоисточне Европе ове године износиће 200 милионе евра", рекао је Глаубит на конференцији за новинаре.
Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић, који је члан Саветодавне групе ЕФСЕ, истакао је да тај фонд помаже развој финансијског сектора у Србији и стабилан је извор финанисирања привреде.
"Важно је да у ситуацији, кад је све мање приватних инвеститора, постоје међународне финансијске институције које су спремне да кредитирају мала и средња предузећа, како би се створили услови за обезбеђивање прихода и отварање нових радних места", рекао је Јелашић.
ЕФСЕ је један од највећих светских микрофинансијских фондова, који прикупља средства од приватног и јавног сектора и преко банака их инвестира у кредите малим и средњим предузећима и пољопривредницима, али и домаћинствима за куповину станова или побољшање енергетске ефикасности.
Дугорочна подршка економском развоју
Европска комисија је, према речима Клауса Глаубита, у ЕФСЕ инвестирала 83 милиона евра, а у 2009. години ће обезбедити додатних 10 милиона евра.
"ЕФСЕ је опредељен за дугорочну подршку економском развоју и отварању нових радних места у земљама југоисточне Европе", нагласио је Глаубит и додао да је у време економске кризе за мала и средња предузећа најважнија финансијска подршка.
Главни инвестициони менаџер ЕФСЕ Силвија Вишнивски је навела да је тај фонд до оснивања, 2005. године, у регион инвестирао 529 милиона евра, од чега у Србију 80 милиона евра.
Банке су, користећи те инвестиције, одобриле 150.000 кредита у износу од 767 милиона евра. У Србији је одобрено 20.000 кредита у вредности 161 милион евра.
Вишнивски је објаснила да банке одлучују коме ће одобрити кредите у складу са својом пословном политком и по тржишним условима, а кредити су у износу од 5.000 до 100.000 евра. План ЕФСЕ је да до 2010. године за кредите у Србији обезбеди 150 милион евра.
Представници ЕФСЕ су истакли да ће Годишња скупштина Фонда бити одржана од 26. д 28. маја у Новом Саду, што је још један показатељ његове дугорочне привржености Србији. Очекује се да ће том скупу присуствовати више од 200 учесника.
Поред малих предузећа и пољопривредника за кредите могу конкурисати и домаћинства, посебно за унапређење енергетске ефикасности и комфора становања.
Европски фонд планира да својим позајмицама у наредне две године подстакне отварање 70.000 нових радних места у Србији.
Заустављено даље погоршање
Гувернер Јелашић оценио је да је даље погоршање економске ситуације у Србији, условљено економском кризом, заустављено, али да тек треба да се види колико ће времена бити потребно да се вратимо на стање пре избијања кризе.
"Ја сам оптимиста са тога становишта да смо оно што смо предвидели као најгоре избегли, али у ком временском периоду ћемо се вратити на оно од пре шест до девет месеци, бојим се да ће то потрајати мало дуже", изјавио је Јелашић новинарима.
Нагласио је да је за смањење референтне каматне стопе неопходно и да стопа инфлације буде много нижа, подсетивши да, према договору са Владом, раст контролисаних цена у овој години не сме да буде већи од 15 одсто, а у прва четири месеца оне су већ порасле за 11,4 одсто.
"Да је тај проценат био много мањи и укупна инфлација би била много мања, а онда би и референтна камтна стопа била много нижа и било би јефтинијег новца", истакао је Радован Јелашић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар