Кредити као решење за дугове трговаца

Трговински ланци у Србији дугују добављачима око 600 милиона евра. У Привредној комори нису за кажњавање трговина већ излаз виде у кредитирању и субвенцијама. Министарство економије најављује оштрије мере за несавесне трговце.

Према подацима Министарства економије, трговински ланци у Србији дугују добављачима око 600 милиона евра и стално продужавају рокове плаћања. Међусобна дуговања и потраживања постала су део пословног стила, али сваки добављач, изгледа, има посебну причу и начин преживљавања.

Директор Кикиндског млина а.д. Душан Ђукановић каже да се води рачуна да пословање буде са провереним партнерима, што се тиче рокова плаћања, а с друге стране, постоје и обавезе које морају да се регулишу.

Кикиндски "Прима-продукт" већину производње извози уз банкарске гаранције. Већи проблем види у дуговањима државе.

"Имамо проблем у стимулацијама извоза од државе, која нам у те сврхе дугује 100 хиљада евра", рекао је директор "Прима-продукта" Стојан Ждрња.

У трговинском ланцу "Меркатор", који заузима осам одсто тржишног удела у Србији, тврде да светска криза није утицала на продужење рока плаћања и да он искључиво зависи од врсте производа. Стога је рок плаћања од 7 до 120 дана.

"Имамо од 8.000 до 15.000 квадратних метара продајног проестора који треба попунити. Не можемо да попунимо простор са робом која може да се прода за 30-40 дана. Просечан рок плаћања је 60 дана. Трудимо се да поштујемо рокове", каже председник Управног одбора "Мерктор Србија" Станка Чуровић.

У Привредној комори нису за кажњавање трговина и упозоравају да је слична ситуација у скоро свим земљама у региону. Излаз виде у кредитирању и субвенцијама.

"Логично је да се задужују они који дугују у року и периоду који је предвиђен неким нормалним договором и временом, а то је рок после три месеца колико је оптимално када трговине исплаћују новац који дугују", рекла је потпредседница ПКС-а Видосава Џагић.

Министарство економије најавило је драстичне мере према несавесним трговцима у виду насилног пребацивања новца од трговаца добављачима уколико им не исплате робу за 90 дана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом