Плава карта за рад у ЕУ

Европска унија отвaра тржиште рада за високвалификоване раднике. Они ће имати такозвану "плаву карту", а први циљеви те мере смањење рада на црно, привлачење талентоваваних људи у ЕУ и повећање конкурентности.

Чланице Европске уније су одобриле нови програм радних виза за висококвалификоване раднике, такозвну "плаву карту", како би привукла стручњаке из различитих делова света.

Одобрен је и систем казни за послодавце који запошљавају раднике "на црно", чији је циљ да се сузбије илегална имиграција.

Према програму за радне визе, висококвалификованим радницима ће бити издаване визе на више година како би могли да раде и да се слободно крећу унутар ЕУ. У програму не учествују Велика Британија, Ирска и Данска.

ЕУ увођењем такозване "плаве карте" жели да привуче инжењере, лекаре, стручњаке за информатику, научне истраживаче и друге стручњаке из Индије, Кине и других земаља, пошто је суочена са недовољним бројем висококвалификованих радника јер је становништво ЕУ све старије.

План је сличан програмима који постоје у САД, Аустралији и Канади.  "Имиграција висококвалификованих радника у Европу повећава нашу конкурентност и економски раст", рекао је европски комесар правде и унутрашњих послова Жак Баро.

Баро је рекао да су такви имигранти "увек добродошли у ЕУ".

Мера за повећање конкурентности  

Званичници ЕУ су рекли да ће нови програм значити мања ограничења и равноправан положај висококвалификованих страних радника у ЕУ, чиме ће се избећи да се чланице Уније надмећу како би привукле талентоване људе.

Виза ће важити до четири године и моћи ће да се обнови на основу трајања уговора о раду. Висококвалификовани радници који добију визе, моћи ће да доведу чланове породице у земљу ЕУ у којој раде, и они ће, такође, уживати бенефиције као и носилац визе, зависно од националних прописа.

Висококвалификовани радници ће уживати социјалне бенефиције и права као запослени, које имају грађани ЕУ. Они ће првобитно морати да проведу две године у једној чланици ЕУ а затим ће моћи да се преселе у другу ако тамо пронађу посао.

Биће им понуђене плате које ће бити најмање 1,5 пута веће од просечне годишње бруто плате у земљи у којој су запослени.

Власти чланица ЕУ је дат рок од две године да национално законодавство ускладе да новим програмом за визе, и одлучиваће колико ће радних виза издавати.

Чланице ЕУ ће одобрити или одбацити захтев за визу у периоду од 90 дана.

Радно способно становништво ће се у ЕУ смањити за више од 50 милиона људи до 2050. године а многи званичници ЕУ сматрају да ће сталан прилив досељеника ублажити последице ниског наталитета у Унији и проблем становништва које стари.

Према подацима из 2008. године, у ЕУ је 225 милиона радно способних људи.

План за кажњавање послодаваца који запошљавају раднике без потребних папира, предвиђа новчане казне, забрану приступа јавном тржишту у року од пет година и затварање предузећа. У најтежим случајевима постоји могућност и кривичног гоњења.

Систем казни ће ступити на снагу 2011. године.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом