уторак, 26.05.2009, 07:45 -> 07:47
štampajБанке активирају хипотеке
Губитак радних места и блокада рачуна предузећа довели до већег кашњења у враћању кредита. Банке принуђене да активирају хипотеке. У Србији ситуација повољнија него у окружењу.
Према подацима Удружења банака кашњење у враћању кредита од почетка године је у порасту.
На то је, кад је реч о индивидуалним кредитима, највише утицао губитак радних места, а код предузећа блокаде рачуна и немогућност наплате доспелих потраживања.
У банкама кажу да се криза у враћању кредита догађала и раније, али да је у Србији ситуација повољнија него у земљама у окружењу.
После вишемесечног застоја у отплати кредита, банке су принуђене да активирају хипотеку.
У "Рајфајзен" банци наводе да је банкарство у Србији конзервативно и да је због добре превентиве при одобравању кредита број неплатиша симболичан.
И у "Агробанци" кажу да су им владине подстицајне мере помогле, па је број покренутих хипотека занемарљив.
"Ми инсистирамо да се ствари решавају тако што се прво измире камате, а тамо где постоји могућност вршимо репрограме или уговарамо враћање у партијама", рекла је Славица Вујчић, директор у "Агробанци".
У лизинг кућама хвале српско тржиште јер, кажу, због љубави према вожњи и аутомобилима, морал при отплати лизинга врло је висок. Ипак, подсећају, да ће вам одузети аутомобил ако три месеца заредом не платите рату.
"Било би грешка да кажемо да нема проблема и да се ситуација није погоршала. Ипак далеко је то од онога што ми имамо у региону јер у земљи је доцња свега 0,5 одсто", рекао је Војо Миладић из "Порше лизинга".
Највећи број клијената банака, како појединаца, тако и правних лица, у кризу дође ненамерно, али финансијским ризицима у свету често кумују и саме банке.
"Једна трећина злоупотреба долази од самих институција један део злоупотреба долази од оних који имају овлашћења и морате да одвојите оне који имају овлашћења од клијената и то су сложени системи", рекао је Драган Домазет, декан факултета за информационе технологије.
После читавих деценија социјалистичког банкарства, које је инфлацијом обезвређивало рате већ после пар година, дошле су сушне деведесете када нисмо имали никакве кредите.
Сада смо у 21 веку, и капитализму, и зато морамо добро да одмеримо своју финансијску снагу како не бисмо доспели на банкарске огласе с почетка приче.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар