Читај ми!

Министри енергетике Србије, Црне Горе и Републике Српске: Сарадња у региону за успешну енергетску транзицију

Повезивањем и заједничким пројектима, регион може да одговори на повећање потрошње енергије и спроведе праведну енергетску транзицију, поручили су из Београда министри енергетике Србије, Црне Горе и Републике Српске и обећали међусобну подршку у зеленим инвестицијама.

У наредним деценијама у читавом региону постепено се морају затварати термолектране, а то повлачи већа улагања у капацитете обновљиве енергије и међусобно повезивање преносних мрежа. А најважнија регионална инвестиција на којој се ради је далеководни "Трансбалкански коридор".

"За нас је то и предуслов за прикључења реверзибилне хидроелектране Бистрица, заправо да завршимо у нашој земљи Трансбалкански коридор, и ми смо на том путу", наводи Дубравка Ђедовић Хандановић, министрка рударства и енергетике.

Саша Мујовић, министар енергетике и рударства Црне Горе да се сви ми налазимо у истом возу на којем пише енергетска транзиција.

"Који ће још дуги низ година пролазити кроз гудуре и клисуре не би ли дошло до оног што сви прижељкујемо, а то је довољна количина зелене енергије за све", додаје Мујовић.

Три хидроелектране на Дрини

Србија и Република Српска настављају припремне радове на заједничком пројекту "Горња Дрина" који предвиђа градњу три хидроелектране. Камен темљац постављен је половином 2021. године, а инвестиција је доспела и до Уставног суда Босне и Херцеговине са спорним питањем - да ли је Влада Републике Српске имала прво да додели концесију или је то надлежност Федерације.

"Имали смо право зато што се локације ове три хидролектране - Бук Бјела, Фолча и Паунци више од 11 километара где река Дрина улази у територију Републику Српску налазе у Републикици Српској. Питање имовине БиХ је јасно дефинисано Дејтонским споразумом, а они који желе манипулисати са тим они су покренули иницијативу пред Уставним судом БиХ", навео је Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Републике Српске.

"Хидропотенцијал Дрине врло значајан и за Србију и за БиХ"

Дубравка Ђедовић Хандановић, министрка рударства и енергетике наводи да је хидропотенцијал Дрине заједнички и врло значајан и за Србију и за Босну и Херцеговину.

"Такође, смо се дотакли и могућности активирања других пројеката на реци Дрини пре свега Средње Дрине, али наравно, ту нам је потребан дијалог са представницима Федерације БиХ и у наредном периоду ћемо гледати да до тог дијалога дође", наводи Ђедовић Хандановић.

Црна Гора обећава да градњу тих хидролектрана неће блокирати, а евентуално придруживање пројекту зависиће кажу, од мишљења струке о еколошком утицају.

субота, 27. април 2024.
22° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво