Краће радно време чува радна места

Захваљујући скраћеном радном времену, избегнута масовна отпуштања радника у Немачкој. Радници део плате добијали од фирме, док им је разлику исплаћивала држава.

У Немачкој је, због глобалне рецесије, укупан број незапослених на крају 2009. године достигао 3,28 милиона, али су масовна отпуштања радника ипак избегнута захваљујући увођењу скраћеног радног времена.

Радници су део плате добијали од фирме, док им је разлику исплаћивала држава. У међувремену је држава почела да гаси ту врсту програма па Немци страхују од нових отказа, јер је тај привремени метод омогућио предузетницима да само премосте две најтеже кризне године, преноси "Дојче веле".

Новца за овакве програме више нема, с обзиром на то да дугови државе достижу неколико десетина милијарди евра. Немачка је тренутно задужена са 1.200 евра по глави становника, а задужења и даље расту.

Према подацима Савезног завода за тржиште рада, Немци све више страхују за своју егзистенцију, а број незапослених у земљи је током протеклог месеца повећан за 60.000.

У немачком Институту за будућност и посао, сматрају да прогнозе нису толико црне, јер број незапослених у наредном периоду не би требало да буде већи од четири милиона.

"У мају смо имали милион и по места са скраћеним радним временом. У међувремену их имамо један милион. Дакле, пола милиона места са скраћеним радним временом је укинуто, али број незапослених није значајно порастао", оценио је сарадник Института, Хилмер Шнајдер.

Шнајдер је рекао да "зато и постоји нада да се овакав тренд ни у овој години неће много променити, иако ће места са скраћеним радним временом током ове године бити постепено укинута.

Немачко тржиште рада током прошле године није много угрозио ни пад привредног раста. Због пада привредног раста од пет одсто, без посла је остало тек 200.000 запослених, коментаришу у немачком Институту за будућност и посао.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом