Рефередум о враћању исландског дуга

Дуг који су исландске банке направиле према Холандији и Великој Британији и штедишама из тих земаља биће враћен уколико Исланђани 12. фебруара на рефендуму тако одлуче. Дуг је већи од пет милијарди долара.

Влада Исланда предложила је 12. фебруар као датум за одржавање референдума о враћању више од пет милијарди долара владама Британије и Холандије, пренео је британски Би-Би-Си.

Истичући да земља не покушава да избегне своје обавезе, председник Исланда Олафур Гримсон је у интервјуу за Би-Би-Си изјавио да је референдум једноставно део демократског процеса и провере да ли закон који је о отплати дуга усвојен у парламенту крајем прошлог месеца треба да остане на снази или не.

Дуг је настао 2008. године, када су владе Британије и Холандије загарантовале депозите својих грађана у исландским банкама које су банкротирале.

У уторак је једна од водећих агенција за процену кредитне способности замаља, снизила статус дугорочног дуга Исланда на најнижи ниво тзв. кредитну способност "за отпад" - чиме је оценила да су врло мали изгледи да ће Исланд отплатити свој велики дуг страним повериоцима.

Агенција "Фич рејтингс" се одлучила да спусти рејтинг Исланда на нижи ниво, пошто је председник те земље одлучио да распише референдум о отпрати дуга од преко пет милијарди долара Британији и Холандији.

Агенција је саопштила да је вест - да ће се о отпрати тог дуга држављанима и владама две земље одлучивати на референдуму - изазвала нови талас политичке, економске и финансијске несигурности.

Сами Ислађани одлучили о референдуму 

Одлука о референдуму је уследила пошто је више од четвртине Исланђана потписало петицију, жалећи се на услове отплате дуга, који су исландске банке и влада направили у време кредитне кризе 2008. и на чију се отплату обавезала исландска влада.

Криза је настала када су исландске банке пропале и нису могле да исплате новац бројним депонентима из Британије и Холандије којима су британска и холандска влада гарантовале безбедност улога у исландским банкама.

Штедише из Британије и Холандије су биле привучене у исландске банке високим каматама у време економског бума неколико година раније.

Међутим, иако је одлучено да се о отплати одлучује на референдуму, исландска влада је саопштила у уторак да не одустаје од своје обавезе да поштује оно што је обећала.

"Понављам да је исландска влада и даље у потпуности посвећена спровођењу постигнутих договора и да ће се побринути да Исланд поштује све своје међународне обавезе", рекао је министар финансија Стаингримур Сигфусон, објашњавајући став своје владе у програму Би-Би-Сија.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом