Динар наставља да пада

У петак ће динар забележити најслабију вредност у односу на евро од његовог увођења. Средњи курс динара биће 97,2271 динара за један евро. Централна банка интервенисла са 20 милиона евра.

Динар ће у петак, 8. јануара, ослабити према евру за 0,23 одсто и званични средњи курс ће бити 97,2271 динара за евро, што је најслабија вредност домаће валуте према европској валути од увођења евра.

Према званичном средњем курсу Народне банке Србије, евро ће у петак вредети око 23 паре више него данас, када је курс 96,9951 динара за евро.

Централна банка продала је данас 20 милиона евра по курсу од 97,15 динара за евро на међубанкарском девизном тржишту како би спречила превелике дневне осцилација курса.

Како је НБС саопштила, интервенција је извршена превентивно, ради постизања додатне динарске ликвидности и да се спречи притисак на девизно тржиште.

Народна банка је повукла и додатних 18 милијарди динара са тржишта кроз репо хартије од вредности. У репо операцијама НБС продаје хартије од вредности уз обавезу да их након одређеног рока откупи уз камату.

Централна банка је и јуче интервенисала на девизом тржишту продајом 17 милиона евра по курсу од 96,8 динара за евро.

На слабљење домаће валуте утицала је повећана количина динара на тржишту, објашњавају у централној банци. До тога је дошло након ребаланса буџета, јер је држава за само три дана морала да регулише своје обавезе и изврши плаћања.

"Проблем није у величини плаћања, него у концентрованом плаћању. Први удар је био око Нове године. Не очекујемо драстичне промене у курсу евра или динара, како год га назвали, у наредном периоду. Ми очекујемо да се стабилност задржи", рекао је вицегувернер НБС Бојан Марковић.

Наши људи запослени у иностранству и овога пута донели су девизе у земљу, али то није било довољно да евро ослаби, како је раније било уобичајено у ово доба године.

Економисти сматрају да је на скок евра утицао и релативно мали прилив капитала, велика плаћања по основу страних кредита, повећан увоз енергената пред крај прошле године и велико емитовање новца из трезора.

Економиста Горан Николић каже да је евро скочио пре свега због тражње предузећа за динарима.

"Друга ствар је да практично нема понуде од мењачница, грађани купују девизе. Треће је пад каматне стопе НБС и четвро релативно мала интервенција НБС на међубанкарском девизном тржишту. Ако постоји тренутак за благо слабљење динара, да то врло мало утиче на раст цена, то је сада, услед врло слабе тражње", рекао је Николић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом