уторак, 22.12.2009, 13:10 -> 19:12
štampajРезерве гаса у Србији довољне
Иако је забележена рекордна дневна потрошња струје у Србији, ове зиме нема разлога за бригу, кажу у "Србијагасу". Гаса има довољно, а складиште у Банатском двору ће, почетком 2010. године, моћи да даје пет пута више тог енергента.
Потрошња струје у Србији достигла је рекордни дневни ниво од 156,2 милиона киловат-сати, саопштило је Јавно предузеће Електропривреда Србије (ЕПС).
Како се наводи у саопштењу, рекордна потрошња забележена је у понедељак, 21. децембра и била је већа него у време гасне кризе прошле зиме када је рекорд био 155,5 милион киловат-сати струје.
Ове зиме, нема разлога за бригу, кажу у "Србијагасу", гаса има довољно, а и складиште у Банатском двору ће, почетком 2010. године, моћи да даје пет пута више тог енергента.
Подземно складиште гаса у Банатском двору је под снегом, а хладан талас је на кратко успорио завршне радове прве фазе изградње.
Иако је најављено за средину децембра, бушотине ће са производном линијом бити повезане до краја године.
Према речима генералног директора "Србијагаса" Душа Бајатовића, за сада постоји мало кашњење на линијиским водовима због немогућности да иду земљани радови.
"И није се могло варити на овако ниским темратурама. Сва опрема је ту, један део је већ намонтиран. Очекујем да ту буде бар дана померања на уговорене рокове. Оно што је битна информација јесте да у овом моменту ми ни у ком смислу нисмо угрожени", рекао је Бајатовић.
Потрошња 13,7 милиона кубика гаса дневно
Од викенда, Србија троши 13,7 милиона кубних метара гаса дневно, 12 милиона из увоза, 700.000 кубика домаће производње и милион добија из складишта у Банатском двору. После пробе система, током јануара, у "Србијагасу" рачунају да ће из складишта добијати до 5 милиона кубних метара гаса.
"Изградња складишта гаса у Банатском Двору ма колико се отегла је најважнији корак у постизању стабилности и спречавању евентуалних гасних кризних ситуација", рекао је Милан Симурдић из Европског покрета у Србији.
Према његовим речима, гас се купује када је мања потрошња, а продаје када га више треба посебно у зимским периодима.
"У таквим ситуацијама Банатски Двор би донео, не само сигурност снабдевања него и повољнију цену за све кориснике", рекао је Симурдић.
На крају године, и у "Србијагасу" своде рачуне. Кажу да ће 31. јануара добити анализу цена гаса, на основу које ће се, почетком нове године, разматрати могућности за евентуална појефтињења.
Без већих проблема у производњи струје
Помоћник генералног директора ЕПС-а за технички систем Зоран Манасијевић оценио је да је до пораста потрошње дошло због масовне преоријентација становништва на грејање и догревање помоћу електричне енергије.
Манасијевић је навео да од 18. децембра, када је потрошено 150,46 милиона киловат-часова, потрошња електричне енергије стално расте.
Електроенергетски систем Србије, истакао је, није пројектован и димензионисан за толики обим и скокове потрошње и може их издржати само ако су краткотрајни и не појављују се често.
У производњи струје до сада није било озбиљних поремећаја, рекао је Манасијевић и додао да због мраза и ниских температура које су на површинским коповима достизале минус 22 степена, било је тешкоћа у раду неких система.
Како је Манасијевић прецизирао, због залеђивања угља, земље и опреме било је проблема у транспорту угља и то нарочито од Рударског басена "Колубара" до Теремоелектране "Никола Тесла А", али су проблеми отклоњени.
Побољшање времена донеће смањење оптерећења
У дистрибуцијама је после обилних снежних падавина и наиласка хладног таласа дошло до лепљења и залеђивања проводника и изолатора, што је условило обарање појединих далековода и прекида у напајању потрошача, а у градским срединама било је локалног преоптерећења дистрибутивне мреже, навео је Манасијевић.
Према његовим речима, сва дистрибутивна предузећа током последњих десет дана радила са појачаним бројем екипа које су на терену отклањале кварове.
"Очекује се отопљавање и побољшање временских и метеоролошких услова што ће омогућити смањење оптерећења ЕПС-ових производних капацитета", рекао је Манасијевић.
Помоћник генералног директора ЕПС-а је истакаоа да је ситуација са примарним енергентима веома добра пошто је садржај акумулација 30 одсто изнад биланса, а угља на депонијама електрана има око 1,9 милиона тона, што је више од 90 одсто од биланса.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар