Корист привреде од уласка у ЕУ

Укључивање у ЕУ је неминовност јер је то тржиште с којим Србија остварује више од половине укупне размене, оцењују привредници и економисти. У процесу прилагођавања биће гашења неких фирми, отпуштања радника, али ће корист за друштво у целини бити већа.

Док се чека да Влада одлучи када ће поднети званични захтев за кандидатуру, економисти и привредници наглашавају да је укључивање у Европску унију неминовност јер је то тржиште с којим Србија остварује више од половине укупне размене.

У процесу прилагођавања, биће гашења неких фирми, отпуштања радника, али ће корист за цело друштво бити већа јер чланство у Унији значи веће инвестиције и бољи стандард грађана.

По конкурентности, Србија је на 93. месту листе Светског економског форума. За конкуренцију у земљи оцена је још лошија - 131. место међу 133 рангиране земље.

Приступање Унији требало би да поправи те позиције, али неке би могло да погоди, на пример трговце.

"Наравно да то не представља проблем", тврди Милка Форцан. "Делта је већ више пута слала поруке колико је значајно отварање тржишта. Ми смо давно прерасли границе Србије, затвореност тржишта. Делта послује на 7-8 тржишта у региону", рекла је Форцан.

Економиста Дејан Ерић процењује да ће вероватно доћи до смањивања маржи.

"Мораће да смање цене због притиска међународне конкуренције али то је добро за потрошаче, а благодет ће осетити сви грађани Србије", наводи Ерић.

Раст цена

Ипак и грађани и привреда морају бити спремни на раст цена јер су оне сада од просечних у Европској унији ниже за 42 одсто, али и на јачање динара.

Очекивало се да ће и једнострана примена Прелазног споразума ојачати динар, али се то није догодило због светске кризе. Из истог разлога није повећан ни извоз, али је привреда ипак на добитку.

Татјана Динкић из Канцеларије за ЕУ интеграције наводи да је добит европских компанија од фебруара до октобра 60 милиона евра, а српских, од извоза, 300 милиона евра. "То значи да ми имамо 5 пута веће користи од европских компанија".

Лоша предузећа немају будућност у ЕУ. "ЕУ инсистира да уђемо што је могуће конкурентнији у Унију и помаже да успоставимо правила која ће омогућити добрима да остваре доходак, а не да се он троши на оне који не могу да зараде, а који онда добијају субвенције", објашњава економиста Михајло Црнобрња.

У претприступном периоду до 2014. године, Србија би годишње од Уније требало да добија 650 милиона евра, што подразумева већи раст бруто домаћег производа за 1,5 одсто и око 200 милиона евра из претприступних фондова.

У наредних пет година створила би се могућност за 250.000 нових радних места, веће зараде и пензије, али и свест да је радна недеља од само 40 сати прошлост.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом