Да ли је Европа спремна за евентуалну гасну кризу?
Од гасне кризе 2009, Европа пред сваку зиму стрепи од евентуалних несташица. Руски председник већ је упозорио немачку канцеларку на опасност да Украјина, поново, без дозволе узима гас који је намењен европским потрошачима. Из Владе поручују да Србија има резерви гаса за 100 дана.
Украјински гасовод је главни транзитни правац за доток руског гаса у европске земље. Додатне али ограничене количине стижу и гасоводом "Северни ток", који директно снабдева Немачку. У случају кризе, пресудна су складишта.
"Просечна попуњеност складишта гаса у Европској унији крајем октобра била је 92 одсто. Гледано појединачно, складишта код највећих потрошача у Немачкој попуњена су 95 одсто, а у Италији 98 одсто", наводи "Гаспром".
Војислав Вулетић из Удружење за гас сматра да Европа треба да буде озбиљно забринута.
"Навешћу само пример да је у септембру ове године 'Гаспром' испоручио две милијарде кубних метара гаса више него у истом периоду прошле године. Подземна складишта служе само за попуњавање неких вршних оптерећења преко зиме, када су ниске температуре", каже Вулетић.
У Министарству енергетике не очекују поремећаје у снабдевању, али дневно прате ситуацију.
Складиште "Банатски Двор" је пуно, а у случају да дође до прекида испоруке, спремни су планови за додатни увоз и замену гаса мазутом.
"Србија генерално јесте у једној осетљивој ситуацији када је снабдевање гасом у питању, с обзиром на то да имамо један транзитни правац, али то је нешто са чиме ми калкулишемо сваке године па учинимо све да све буде сигурно и све буде стабилно", каже Александар Антић, министар енергетике.
Иако је гас поново међу најјефтинијим енергентима за грејање, треба имати на уму да несташице дижу цену. И евентуални додатни увоз морао би папрено да се плати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар