Зашто касне реформе у појединим јавним предузећима
За стање у државној каси Србија добија похвале, али не и за реформе у јавним предузећима јер њихова реорганизација углавном касни. На то упозорава и Фискални савет, који под лупу посебно ставља пословање ЕПС-а, "Србијагаса", РТБ "Бора" и "Ресавице". Зашто касне реформе у тим предузећима и како их убрзати?
ЕПС је завршио прву фазу реорганизације, бележи и профит, али тежи тас на његовој ваги и даље су преостале обавезе: до краја године број запослених мора да се смањи бар за хиљаду, смање губици на мрежи и повећају наплата и ефикасност пословања. Фискални савет опомиње и да нису поштовали одлуку Владе о смањењу плата, што предузеће негира.
Надлежни тврде да на свим пољима има резултата, а да се једино касни са преласком у акционарско друштво.
Министар енергетике Александар Антић напомиње да је због сложености посла и величине ЕПС-а, који је највећи у овом делу Европе, Влада се са ММФ-ом и Светском банком договорила да се тај процес оконча до 1. јула 2017. године.
Кашњење реорганизације "Србијагаса" надлежни правдају чињеницом да предузеће најпре мора да заврши план финансијског опоравка. Стечај РТБ "Бора" спречио је унапред припремљени план реорганизације и отпис 90 одсто спорних дугова. Иако је борски гигант побољшао пословање, кључни задаци тек предстоје – смањење броја запослених и организационе и управљачке промене.
Уредница Магазина "Бизнис" Радојка Николић оцењује да је то за РТБ "Бор", који је има проблеме дуги низ година, својеврсни тајм-аут. "То свакако представља шансу за излазак из кризе и велику одговорност да се доследно спроведе план", напомиње Николићева.
Највећа мука су рудници "Ресавице", које држава једино још и субвенционише и за које траже решења. У девет рудника има 4.100 запослених, а четири јаме су пред затварањем.
Председник Синдиката радника "Ресавице" Небојша Миленковић истиче да рудари никада нису били у неизвеснијој ситуацији. "Субвенцијама држава показује добру вољу према нама, да сачувамо посао. Надам се да ћемо у наредном периоду имати извеснију будућност", додаје Миленковић.
Спас за РТБ и "Ресавицу" свакако је приватизација. Заинтересованих инвеститора за "Бор" има, али не и за јамске руднике.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар