Пут од бизнис идеје до средстава

Фонд за развој одобрио је првих 12,6 милиона динара за четири кредита из програма подстицаја у години предузетништва. Трећину новца предузетници добијају бесповратно, а кредити ће се одобравати сваког месеца. У току је и конкурс Развојне агенције за добијање до 50 одсто бесповратне помоћи за почињање посла. Ако обезбеде другу половину средстава, на такву погодност могу да рачунају жене, млади и предузетници из најсиромашнијих општина.

Поред финансијске помоћи, почеле су и бесплатне обуке за будуће предузетнике. У 15 градова организују их развојне агенције.

Почетници у бизнису су пред дилемама – узети машине на лизинг или их купити, како пословати са банкама, како плаћати одложено. На једној од обука су људи са високим образовањем и мањком таквих знања. Сања је професор српског, а кренула је у посао ручног прављења тестенине. Зна шта јој је највећи проблем.

"Управљање финансијама, јер ја не знам ништа о томе и не могу о томе да се информишем на интернету, јер интернет може да да половичне информације", каже Сања Милосављевић.

Зорицу то не мучи јер је економиста. Чекајући посао као мајка двоје деце увидела је какве су им играчке потребне. Бизнис идеја су креативне играчке са магнетима, од природних материјала.

"Тренутно сарађујем са једним столаром, који ми прави узорке и на основу тога ћемо склопити финансијску конструкцију", каже Зорица Бољановић.

Инжењер мелиорације после деценије одсуства из струке, решио је да гаји лековито биље. Употребиће и своје факултетско знање.

"Мора да се обрати пажња на област наводњавања, без тога човек не може имати неке очекиване приносе", каже Милорад Токовић.

Код развојне агенције предузетник од државе може да добије 50 одсто средстава бесповратно, највише милион динара. Остатак обезбеђује сам. Друга могућност је да код Фонда за развој 70 одсто новца добије на кредит, а 30 одсто бесповратно.

"Суштински се гледа квалитет и одрживост бизнис идеје и, уколико се ради о нешто већем износу, преко милион и по динара, онда се гледају додатна средства обезбеђења", објашњава помоћница министра привреде Катарина Обрадовић Јовановић.

Додаје и да су за оба програма формиране комисије које одлучују по унапред утврђеним критеријумима.

"Неће се радити о томе да ли се нека идеја некоме свиђа или не, већ колико је одржива на тржишту", поручује помоћница министра.

За оба програма држава је обезбедила 600 милиона динара. Надлежни кажу да ће на сајту Министарства привреде бити доступне информације – коме су и за какве намене средства одобрена.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво