Читај ми!

Београдска берза у десет пута горој ситуацији него 2007. године

Ситуација на Београдској берзи је десет пута лошија у односу на 2007. годину. Велика је штета што домаће компаније не прикупљају капитал продајом акција, уместо задуживањем код банака, оценили су учесници конференције о развоју берзе.

Дневни промет берзе је у најбољем случају 200.000 евра, а за целу 2007. је износио две милијарде евра, рекао је директор Београдске берзе Синиша Крнета, и оценио да је берзанско тржиште у Србији веома плитко, преноси Танјуг.

Београдска берза се развијала на бази закона пре 2000. године и процеса приватизације, истакао је Крнета и додао да је у том периоду до данас са берзе нестало "сијасет блу чипова".

Данас су остале само две квалитетне акције – НИС-а и Аеродрома "Београд", додаје Крнета.

Говорећи о значају тржишта капитала, Крнета је рекао да Србија може да напредује на листи Светског економског форума по конкурентности и развоју инфраструктуре, али финансијско тржиште, које је све неразвијеније, биће непотребан терет који ће те постигнуте резултате умањити и обезвредити.

Специјални саветник у Министарству привреде Душан Коруноски оценио је да у Србији влада велики отпор према реформама и додао да је Министарство свесно да постоје проблеми који владају и у финансијском тржишту.

Развој финансијског тржишта је важан за развој привреде и то је уграђено у Стратегију развоја малих и средњих предузећа, истакао је Коруноски.

Коруноски је навео да је Србија на ранг листи Светског економског форума на 138. месту од 140 земаља, по критеријуму заштите интереса малих акционара, и додао да је то оно што треба системски уредити.

Менаџер пројекта у "Wise Brokeru" Ненад Гујаничић рекао је да се проблем развоја берзе може решити на два начина - да држава прода сва јавна предузећа и да се та јавна предузећа појаве на берзи. Оценио је да је продаја свих јавних предузећа мало вероватна.

Гујаничић је приметио да на Београдској берзи није реализована ни једна иницијална јавна понуда, а прилика је била када је "Телеком Србије" купио телекомуникациону компанију у Републици Српској. Тада је могла да прикупи капитал за ту куповину, уместо што је узела кредит од конзорцијума банака, каже Гујаничић.

У Србији је држава већински власник Београдске берзе и појављује се као регулатор тржишта преко Комисије за хартије од вредности.

Предност продаје јавних предузећа

Предност продаје јавних предузећа је што би она на берзи могла да се котирају и да продајом акција прикупљају средства за развој и пословање, објаснио је Гујаничић.

Економиста Милан Ковачевић је оценио да у привреди влада општа нетранспаретност, имајући у виду да нека предузећа још нису објавила пословне резултате за 2014. годину.

Ковачевић је коментаришући финансијски извештај "Телекома Србије" у 2014. години, предочио да је та компанија смањила пословни приход и повећала дуг и додаје да је потпуно јасно да га је одавно требало приватизовати. Каже да није сигуран да ће Телеком бити продат на прави начин.

На берзи има 4,8 милиона малих акционара, захваљујући деоби бесплатним акцијама, а њихова права нису заштићена, што је апсурд, рекао је Ковачевић.

Према његовим речима, Беогардска берза би требало да поједностави процедуре за трговине, а Комисија за хартије од вредности да ојача свој интегритет.

Бивши председник Комисије за хартије од вредности Милко Штимац скренуо је пажњу да је тржишна привреда незамислива без присуства берзе и без слободног протока капитала, на чему почивају све развијене земље Запада.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 30. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом