Труманов шоу, милијарду долара за напад на најсиромашнију земљу света
Милијарду долара, више од 800 ваздушних удара и стотине жртава пресек је америчке операције против јеменских Хута, коју је средином марта покренула администрација председника Доналда Трампа. Хути су, истовремено, оборили седам америчких дронова ”рипер” вредних око 200 милиона долара. У маневру избегавања пројектила, са носача авиона у Црвено море склизнуо је 60 милиона долара вредни авион Ф-18.
.png)
Амерички носач авиона ”Хари Труман” оштро је окренуо током маневра смишљеног како би се избегле долазеће ракете. Са палубе су у Црвено море склизнули борбени авион Ф-18 и вучно возио. Лакше је повређен један од морнара.
”Цик-цак” пловидба више од 300 метара дугог брода део је стандардне процедуре у случају ракетног напада, какав су тог дана извели Хути.
У сличним нападима, Хути су од почетка рата у Појасу Газе потопили два и оштетили тридесетак теретних бродова између теснаца Баб ел Мандеб и Суецког канала, те у бар десетак наврата, без резултата, испаљивали пројектиле на ратне бродове.
Пројектил испаљен на носач авиона ”Хари Труман” чини се најозбиљнијим покушајем да се са територије Јемена погоди неки ратни брод.
Почетком прошле године, један од америчких разарача је био принуђен да употреби одбрамбени систем ”Фаланкс” како би неутралисао долазећу ракету.
Тај систем чини радар и вишецевни, хидрауликом покретани седмицевни топ калибра 30 милиметара, који испаљује око 7.000 пројектила у минуту.
Пројектил је, наводно, погођен неколико секунди пре удара у разарач.
Трампова услуга Европљанима
Операција је покренута пошто је амерички председник Доналд Трамп најавио да ће "отворити" пловни пут кроз Црвено море, који је у великој мери блокиран још од почетка рата у Појасу Газе октобра 2023. године.
Акција коју је замислио Трамп почела је 15. марта, девет дана пре него што је "Атлантик" објавио да је уредник Џефри Голдберг, који се неким чудом нашао у групи "Houthi PC Small Group", припреме и напад пратио из минута у минут.
"Сигнализација" је, такође, и прво озбиљно цурење поверљивих података у Вашингтону од 2023. године када је Џек Тешира, укључујући детаље о кинеским балонима изнад САД, саботажи цевовода Северни ток и наоружавању Украјине.
Од тада, Американци су бомбардовали 800 циљева у Јемену, укључујући лансере пројектила, командне центре, складишта балистичких и крстарећих ракета.
Операција ”Раф рајдер” (Rough Rider) осмишљена је како би се Хути онемогућили да ометају пловидбу Црвеним морем, што је Трампова администрација прогласила ”услугом Европљанима”, пошто они трпе највећу штету од блокаде овог пловног пута.
После шест недеља ракетирања, америчка Централна команда објавила је да је убијено неколико стотина бораца, али и два неименована високопозиционирана команданта.
Хути су, пак, навели да су жртве скоро искључиво цивили.
Трампова акција против Хута изазвала је прилично подозрење међу америчким војним аналитичарима, који су Белу кућу упозорили да слични, шест година дуги покушаји Саудијске Арабије, нису донели никакве резултате.
Трампов тим нашао се на мети додатних критика пошто Американци, по сваку цену, желе да избегну директно мешање у било какву кризу на Блиском истоку, после трауматичних искустава које су имали током авантура млађег Џорџа Буша у Авганистану и Ираку.
Кад падају дронови
Током нове операције америчке авијације, Хути су оборили седам дронова ”MQ-9 Reaper” вредних око 200 милиона долара.
Све ове летелице уништене су од 31. марта до 22. априла, док су само током претходне седмице оборена три ”рипера”.
Амерички стручњаци, наводи Централна команда, још испитују разлоге због којих су попадали дронови, али готово нема никакве дилеме да су уништени ватром са земље.
Истовремено, чини се да су Американци, последњих седмица, донекле променили тактику напада, па су са инфраструктурних објеката почели да ракетирају места на којима се, наводно, скривају лидери Хута.
У понедељак, власти у Сани саопштиле су да је у понедељак, у америчком ваздушном нападу, убијено безмало 70 миграната из Африке, пошто су пројектили погодили прихватни центар.
Одмах затим, локална телевизија ”Ел масира” приказала је снимке делова тела прекривених рушевинама. У овом извештају се наводи и да је рањено најмање 40 особа, махом миграната.
Битка за Црвено море
Највећи проблем, напади Хута направили су у Црвеном мору, где су суштински драматично пореметили поморски саобраћај и бродарске компаније натерали на 6.500 километара дужи пут око Рта добре наде.
Враћајући поморски саобраћај на руту која је у великој мери напуштена после отварања Суецког канала 1869. године, Хути се сматрају директним кривцима за значајна повећања цена превоза и осигурања, али и велика кашњења испорука.
Због тога је цена контејнерског превоза порасла четири пута, те сада најам контејнера из Шанга до лука у Грчкој кошта 8.700 долара.
Док су цене транспорта расле, Хути су најмање 130 пута напали теретне бродове у Црвеном мору, али су озбиљну цену платиле и власти у Египту, пошто пролаз великих теретних бродова кроз Суеци канал може да кошта до милион долараа.
Међународни монетарни фонд објавио је недавно да је Египат изгубио око 60 одсто прихода од Суецког канала.
У покушају да спрече Иран да успостави контролу над два кључна поморска пута на Блиском истоку – над Ормуским теснацом и мореузом Баб ел Мандеб – Американци су формирали коалициону флоту са задатком да пресреће пројектиле и беспилотне летелице који Хути из Јемена лансирају ка бродовима у Црвеном мору.
Коментари