О одузетој имовини средином новембра

Начин обештећења грађана којима је одузета имовина биће предложен до средине новембра, како би Влада до краја године усвојила редлог закона о денационализацији, изјавио државни секретар Министарства финансија Слободан Илић.

Министарство финансија је спремно да до краја године припреми Предлог закона о денационализацији, а неспорно је и постојање политичке воље за усвајање тог закона, рекао је секретар Министарства финансија Слободан Илић у интервјуу агенцији Бета.

Начин обештећења грађана којима је одузета имовина у Србији биће предложен до средине
новембра.

Илић је истакао да у припреми закона о денационализацији Министарству финансија помажу стручњаци Савета Европе са којима је 23. септембра у Београду огранизован састанак на којем су анализирана искуства 12 земаља које су сповеле денационализацију.

"Тај скуп је показао да су те земље имале позитивна и негативна искуства у примени два модела денационализације, од којих је један комбинација натуралног и новчаног обештећења, а други само новчане исплате. Препорука је да Србија истестира који модел је за њу примернији, али Савет Европе се неће мешати у избор модела", истакао је Илић.

Треба имати у виду, како је указао Илић, да натурални повраћај имовине, што је потврдило и искуство других земаља, подразумава бројна ограничење и узузетке, пре свега кад је реч о правима нових власника која су легитимно стечена.

Три принципа 

"Договорено је да се у наредних месец дана тестирају оба концепта како би се дошло до избалансираног решења које мора да задовољи три принципа - да држава ефикасно испуни ту обавезу, да не дођемо у ситуацију да направимо нове неправде и да одговора економском потенцијалу земље", појаснио је Илић и нагласио да се не фаворизује ниједан модел.

Представници власника одузете имовине, који су укључени у припрему закона, у настојању да одбране своје интресе залажу се за натурални повраћај имовине, али је, како је нагласио Илић, дужност оних који предлажу закон да бране интересе свих грађана и да без емоционалног односа према том проблему припреме решења која ће задовољити све учеснике у денационализацији и никога неће оштетити. 

Уколико би закон о денационализацији, како је планирано, у Скупштини био усвојен у 2010. години, према речима Илића он не би могао да се примењује пре 2011.

"Пре почетка примене закона потребно је да се прецизно утврде обавезе државе у поступку денационализације, јер са пријавама на основу Закона о пријављивању и евидентирању одузете имовине из 2005. године, нису достављани докази, што ће бити неопходно да би се проценила вредност имовине која ће бити предмет денационализације", рекао је Илић.

На основу пристиглих пријава бивших власника и њихових наследника Пореска управа је направила оквирну процену тржишне вредности имовине коју потражују и она се, како је навео, креће од 102 до 221 милијарде евра.

Илић је нагласио да ће грађани који потражују имовину, а били су спречени да поднесу пријаву, то моћи да учине, што ће бити предвиђено будућим законом о денационализацији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом