субота, 22.08.2009, 19:27 -> 21:30
Топлане (не)спремне за зиму
До 15. октобра, топлане у Србији технички ће бити спремне, иако енергенти за нову грејну сезону још нису обезбеђени. Без помоћи државе не могу да се набаве гас и мазут јер "Србијагасу" и НИС-у нису плаћене ни прошлогодишње испоруке.
Иако енергенти за нову грејну сезону још увек нису обезбеђени, у Удружењу топлана оцењују да ће технички бити спремне до 15. октобра. Без помоћи државе не могу да се набаве гас и мазут јер "Србијагасу" и НИС-у нису плаћене ни прошлогодишње испоруке.
НИС је склопио договор и потписао уговор о набавци мазута са Београдским електранама, јер је део дуга дуга плаћен, а потписивање са осталим топланама најављују током идуће седмице.
У домаћинству Шиклошића из Зрењанина већ сада се прерачунава како ће се зимус грејати јер и сада једва излазе на крај са рачунима.
"Ми само на даљинско грејање, као просечна породица са станом од 62 квадрата стан, плаћамо 4 хиљаде и 300динара, што је 50 посто укупних режијских трошкова", каже Александар Шиклошић.
Грејање квадратног метра стана већ сада неке топлане наплаћују више од 60 динара, а ни то, кажу, није довољно.
У Београду је грејање 59 динара по квадрату. У Нишу је после две године поскупело и квадрат сада 64 динара за домаћинства, али је истовремено олакшано привреди.
"Са применом нове цене да би олакшали привреди ми смо кориговали цене пословног простора, тако да ће ти корисници за 4 динара по квадрату плаћати мање грејање", каже Горица Митић, директорка нишке топлане.
У удружењу топлана Србије кажу да и по овим ценама наплата иде лоше, али да већина топлана припрема захтеве за поскупљење.
"Због оваквих кретања цена гаса и мазута, пре свега цена мазута, један број топлана мораће да коригује цене, али ми се заиста понашамо обазриво јер она цена коју утврдимо у градовима мора бити прихватљива за наше грађане, и остале наше кориснике", каже председник Удружења топлана Србије Милован Лечић.
Посебно су велика дуговања за гас, а само топлане "Србијагасу" дугују 6 милијарди динара. У "Србијагасу" кажу да самоуправе немају новца, а читавим градовима не могу да искључе гас.
"Ми смо свесни да с једне стране грађани и привреда морају имати гаса за грејање и рад. Влада мора да чува социјалну сигурност. Са друге стране имамо обавезу да тај гас платимо иностраном партнеру. Дакле ми са Владом Србије морамо решавати тај проблем", оценио је Душан Бајатовић, генерални директор "Србијагаса".
Потрошене резерве мазута
Још је тежа ситуација са мазтом јер су резерве потрошене зимус током гасне кризе. У НИС-у кажу да због економске ситуације крше принцип тржишног пословања.
"Нажалост неке топлане, због објективних и субјективних фактора не могу да врате своје дугове и зато смо им предложили одлагање плаћања дугова до краја године", рекао је Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а.
"Постигли смо договор око цене мазута за предстојећу грејну сезону, она ће се кретати сваког уторка у зависности као ће се кретати берзанска цена мазута, даље утврдили смо количине мазута које ће топлане имати током грејне сезоне и оне су несто веће него претходне сезоне", каже Лечић.
Грејање стана од педесет квадрата домаћинства ће месечно коштати између 4.000 и 6.000 динара. Цена грејања на струју зависи од тога да ли је грејање етажно, или се пећ укључује само по јефтиној тарифи. Слично је и са угљем и дрвима, тона бољег угља кошта око 10 хиљада динара, а најмање је потребно од 3 до 5 тона.
Једина помоћ за кућни буџет јесте рационална потрошња свих енергената.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар