Светска привреда стаје на ноге

Финансијски подстицаји и рекордно ниске каматне стопе могле би да изведу глобалну привреду из најгоре кризе после Другог светског рата. Нема сумње у опоравак светске привреде, тврди Кенет Рогоф.

Глобална привреда би могла да изађе из најгоре кризе након Другог светског рата захваљујући повољном деловању великих фискалних подстицаја и рекордно ниским каматним стопама, оцењује америчка агенција Блумберг, позивајући се на мишљење водећих економских функционера и финансијских стручњака.

Најновији знак оптимизма, у погледу опоравка светске привреде, дошао је из САД, где је саопштено да су продаје кућа на секундарном тржишту увећане у јулу 7,2 одсто.

У јулу је продаја кућа у САД расла четврти узастопни месец, а индикатор који указује на пословну активност тог сектора сада је највиши од августа 2007. године, када је избила америчка хипотекарна криза.

Професор на америчком Харвард универзитету и некадашњи шеф економиста Међународног моненатраног фонда (ММФ) Кенет Рогоф сматра да више "не треба сумњати" у опоравак светске привреде.

Председник америчке Управе федералних резерви (Фед) Бен Бернанки је на скупу представника централних банака из многих земаља, који се одржава у граду Џексон Хоул у савезној држави Вајоминг, такође оценио да сада постоје "добри изгледи за нормалан раст глобалне привреде."

Бернанки, а и неке његове колеге, укључујући и шефа Европске централне банке Жан Клод Тришеа су, ипак, упозорили да ће привредни опоравак бити успорен.

Радио "Глас Америке" истовремено преноси и став званичника администрације председника САД Барака Обаме који су оценили да "највећа економија на свету полако излази из најтеже кризе у протреклих пола века."

Бољи дани светске привреде

На боље дане по светску привреду указује и раст индекса водећих економских показатеља у САД који је у јулу, према подацима приватне истраззивачке групе Конференцијски борд, био у порасту четврти месец за редом.

У Немачкој, чија је економија без премца у Европи, пословно расположење у веома битном услужном сектору увећано је током августа на највиши ниво од јануара 2006. године, када је немачка привреда била у снажној експанзији.

Инвестиционо расположење у Немачкој је током августа такође повећано, судећи према подацима економског Института из Мајнхајма, на највиши месечни ниво у минуле више него три године.

И шеф економског тима банке "Сосијете женерал" у Лондону Клауса Бадера прогласио је крај рецесије.

"Рецесија је за нама", рекао је Бадер коменатаришући најновије позитивне показатеље у водећим привредама 16-члане зоне евра.

Блумберг подсећа да је влада немачке канцеларке Ангеле Меркел потрошила 85 милијарди евра у стимулисање раста домаће привреде и одобрила веома стимулативне подстицаје за све градјане који се одлуче да своје старе аутомобиле замене за нова, штедљивија и еколошки безбеднија возила.

Јапанска влада је уложила још више новца у стимулисање привредно раста, истиче Блумберг, наводећи да је кабинет премијера Таро Асоа у за намене издвојио око 265 милијарди долара.

Као резултат примене тог програма Јапан је у другом кварталу остварио раст бруто домаћег производа од 3,7 одсто, након "ужасавајућег" пада од 11,7 процената у прва три овогодишња месеца.

Увећање пројекције ММФ-а

ММФ би ускоро могао да увећа властиту пројекцију глобалног раста у идућој години.

Први заменик извршног директора ММФ Џон Липски је такву могућност и најавио, говорећи на поменутом скупу централних банкара у Џексон Хоулу.

Липски је, међутим, указао да ће будући опоравак доста зависити од спровођења одговарајуће монетарне политике и примене фискалних подстицаја да би се раст стабилизовао и продужио.

Трише је на истом скупу такође оптимистички говорио о могућностима за даљи успон глобалне привреде, али је упозорио да би сви сада требало да раде на оживљавању пословног поверења.

"Ми знамо колико велике суме смо ставили у погон и сада би требало да будемо што више активни", поручио је шеф ЕЦБ -а која је ове годне снизила властиту референтну камату на рекордно ниских један одсто, у настојању да подстакне посусталу привреду зоне евра.

ММФ је прошлог месеца раст глобалне економије у 2010. години проценио на 2,5 одсто, док је за ову годину предвидео негативну експанзију у светској привреди од минус 1,4 процента.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом