Мање новца за "губиташе"

Новим Законом о контроли државне помоћи, предузећа која имају највеће губитке и корисници субвенција мораће да се навикну да послују без помоћи. Највише новца добиле Железнице Србије, рудник "Ресавица" и РТБ Бор.

Велика државна предузећа која остварују губитке убудуће ће морати да се припреме за пословање без помоћи државе. Од 1. јануара наредне године, на снагу ступа Закон о контроли државне помоћи, а тиме се регулише коме држава и како може да даје субвенције.

Биће формирана и посебна Комисија за контролу трошења тих средстава. То је један од такозваних европских закона, и по Споразуму о стабилизацији и придруживању, Србија има највише пет година да се прилагоди новим прописима.

Ове године за субвенције у буџету издвојено је 34 милијарде динара. Осим на подстицаје пољопривреди, туризму, и култури, добар део тог новца одлази државним фирмама које годинама послују с губицима - највише око девет милијарди динара Железницама Србије, затим руднику "Ресавица", па и РТБ-у Бор.

Благоје Спасковски из РТБ-а Бор поручује да та компанија, осим 100 милиона које је добила од Владе за побољшање еколошких услова у граду Бору, других субвенција нема.

"Много је значајнија подршка Владе у вези са повлачењем нових кредита и изградњом топионице, којима ћемо смањити загађеност, као и гаранција владе за куповину рударске опреме", рекао је Спасковски.

У РТБ-у кажу да не страхују због најаве да ће, као и друге државне компаније, убудуће морати да рачунају на мање пара из државне касе.

Државни секретар у Министарству финансија Слободан Илић рекао је да је намера Владе да на тај начин уштеди, али "то неће бити преко ноћи, имајући у виду да постоје озбиљни корисници субвенција којима би, у случају да преко ноћи остану без субвениција, била тешка позиција на тржишту".

"Влада заједно са корисницима припрема акциони план како да дођу до тога да те субвенције буду смањене, односно да они ојачају своју позицију", тврди Илић.

Ако не испуне договор о томе на шта могу да троше добијени новац, новим ребалансом који се очекује на јесен, државним предузећима би могле да буду смањене и овогодишње субвенције.

Субвенције ће, свакако, у наредних пет година бити сведене на минимум и преусмерене у развој.

У Влади су свесни да би било боље да се тако чини и сада, али кажу да су због кризе и друге земље спустиле критеријуме и чешће интервенишу у привреди, наводећи као пример помоћ Француске и Италије, "Реноу" и "Фијату".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом