Без папирологије до алиментације – држава исплаћује, извршитељи проверавају
Скоро половина очева у овом тренутку не плаћа алиментацију за своју децу. Како ће онима који новац чекају нови Закон о алиментационом фонду помоћи да то право остваре уз помоћ државе?
"Потребно је да имате пресуду суда, потребно је да је покренут извршни поступак и јавни извршитељ, и касније држава ће урадити све за вас – ово је одговор на питање које најчешће постављају самохрани родитељи када позову Контакт центар Министарства за бригу о породици и демографију.
Најчешће зову мајке које годинама, без обзира на одлуку суда, не добијају алиментацију за своју децу од бивших партнера.
Алиментациони закон је донет, али то не значи да ће сви родитељи коначно моћи да наплате заостали новац. Истраживање Волонтерског центра за маме о економском насиљу показало је да скоро половина очева не плаћа алиментацију, а 40 одсто оних који то чине, нередовно даје новац.
Зато се, откако је Закон усвојен, мајке све чешће обраћају и Центру за маме.
"Једно од главних питања које добијамо је да ли ће моћи да се алиментација наплаћује ретроактивно, дакле, да ли ове маме које већ 10 или 15 година не могу да наплате ту алиментацију, и одговор је – не. По овом закону ће тек убудуће моћи да се ради“, каже Јована Ружичић, директорка Центра за маме.
Одговор на најчешћа питања
Када позову Контакт центар, самохраним родитељима прво се јави аутомат који даје одговоре на најчешћа питања.
Уколико желе, могу да разговарају и са оператером. Питања се само нижу. Да ли треба поднети захтев и коме? На који начин се остварује право из алиментационог фонда? Какви су рокови? Колико дуго се чека исплата?
Надлежни кажу, није потребно подносити захтеве.
"Није потребно да се људи труде око прикупљања папирологије и документације да би се јавили Министарству за бригу о породици и демографију, већ је потребно да имају пресуду надлежног суда и да су покренули извршни поступак. То значи да се они налазе у статусу извршног повериоца, надаље све држава ради за њих", објашњава Јелена Жарић Ковачевић из Министарства за бригу о породици и демографију.
Правоснажна пресуда први корак
После правоснажне пресуде покреће се извршни поступак, а онда јавни извршитељи, у року од два месеца утврђују да ли бивши супружник има имовину и да ли ће добровољно дати алиментацију или неће.
"Министарство правде нама сигнализира да заправо постоји предмет, односно да постоји дете које има право на алиментацију, у коме је досуђена алиментација у одређеној висини тог издржавања, а није добило издржавање, нама остаје рок од 15 дана у коме ми радимо исплатно решење и у истом том року већ уплаћујемо прву рату алиментације“, наводи Жарић Ковачевић.
За сада из буџета је издвојено 500 милиона динара.
Да ли ће то бити довољно да се исплате све алиментације зависи од тога колико ће се родитеља, односно деце, јавити Министарству за бригу о породици.
Према попису становништва из 2022. године, у Србији постоји око 320.000 самохраних мајки и 85.000 самохраних очева. Половина њих бори се да добије алиментацију.
Коментари