Министарка Павков: Локализован пожар на депонији у Лозници, нема опасности од загађења ваздуха
Дуг период без кише, високе дневне температуре и људска непажња услови су за стварање пожара, који се све чешће дешавају и на депонијама. Министарка заштите животне средине Сара Павков рекла је за РТС да је ситуација у Лозници под контролом, али да још није званично потврђен завршетак алармантног стања.
У последњих неколико дана гореле су депоније у Крагујевцу, Лозници, Смедереву и Ваљеву.
Министарка Сара Павков истиче да је ватрена стихија, која је међу последњим избила у Лозници, под контролом.
"Синхронизованом акцијом Министарства унутрашњих послова, Сектора за ванредне ситуације, великог броја људи који су били свакодневно на терену од 28. јуна уз велики број механизације и нашу сталну координацију, успела је да се изврши локализација пожара на депонији", рекла је Павков, али је истакла да још није званично потврђен завршетак алармантног стања.
Павков је нагласила да је у санацији пожара у Лозници био укључен и Завод за јавно здравље из Шапца.
"Лекари из Завода су учествовали на седницама штаба за ванредне ситуације како би могли правовремено да обавесте грађане на који начин они могу да се заштите од ове ванредне ситуације. Све је било објављено како на друштвеним мрежама, тако и на сајтовима Града Лознице и Градског завода за јавно здравље. То су институције које су у обавези по Закону о заштити ваздуха да обавесте јединицу локалне самоуправе и грађане уколико дође до прекорачења оних концентрација које су опасне по здравље људи", рекла је Павков и истакла да конкретно у Лозници та ситуација није постојала.
Министарка Павков наводи да се интензивно ради на санацији и рекултивацији несанитарних депонија.
"Ваљево је тренутно у процесу давања сагласности на њихов план санације и рекултивације. Нашли су прелазни начин како да реше свој отпад до момента док не крену да гравитирају ка Убу. Што се тиче других несанитарних депонија, тренутно радимо на санирању депонија у Пожеги и Прокупљу уз уклањање малих дивљих депонија, где смо у претходним годинама уклонили хиљаду", рекла је министарка.
Мултинационална сарадња за решење у Београду
Пожари на несанитарним депонијама не заобилазе ни главни град Србије.
"Београд је започео озбиљан пројекат јавно-приватног партнерства са јапанским и француским партнерима који је на регионалном центру Винча и наше министарство прати њихов рад зато што смо задужени у делу регулативе и издавања дозвола. Свакодневно смо на вези са њима, мислим да Београд у наредном периоду може да предњачи заједно са Суботицом и Пиротом, који већ имају регионалне центре за управљање отпадом", закључила је Павков.
Коментари