Читај ми!

Шеста успешна трансплантација срца; др Путник: На донора чека више од 40 пацијената

Једно "да" може да спаси и продужи више живота онима који чекају трансплантацију органа. Управо захваљујући том "да" у претходној недељи је урађена још једна трансплантација срца у Клиници за кардиохирургију УКЦС. Пацијент се осећа добро, опоравља се. Директор Клинике за кардиохирургију Светозар Путник упозорава да између 40 и 50 пацијената тренутно чека донора, а да код неких, живот без донираног органа, одбројава у сатима.

У Клиници за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Србије недавно је успешно изведена још једна трансплантација срца. Пацијент Горан Радисављевић (57) из Хомољице код Панчева добио је ново срце почетком недеље.

Лекари кажу да је његов опоравак стабилан и охрабрујући. Горан Радисављевић каже да се сада осећа одлично.

На ново срце је чекао од 2019. године, а када је добио позив 2025. године да имају донора био је код куће са породицом.

"Осећање је било нестварно. Син и брат су били са мном и на Клинику за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Србије смо стигли за сат времена", каже Радисављевић, који је био преплављен емоцијама.

Проф. др Светозар Путник, директор Клинике за кардиохирургију УКЦС, истакао је да је Радисављевић претходно имао у неколико наврата акутни инфаркт миокарда који му је драматично оштетио срчану функцију.

Наглашава да је трансплантација срца била шеста ове године.

"Као што видите, годинама је пацијент у болници – у Панчеву, у Земунској болници, у Универзитетском клиничком центру. Дошло је до тога да је срце попустило до тог нивоа да више не може никаквим стандардним медицинским поступцима да му се помогне", рекао је др Путник.

Он је навео да је пацијент у више наврата био позиван на трансплантацију, која је коначно и обављена.

"Добро је, ово је већ седми постоперативни дан, опоравак иде како треба. Већ је започета физикална рехабилитација, дакле он се креће, враћа се, практично један нормалан живот", нагласио је др Путник.

Тим спреман у сваком тренутку

Током 2024. године у УКЦС је трансплантирано више пацијената, а Путник потврђује да су сви у стабилном стању. Од 2013. године, када је програм покренут, ново срце добио је 61 пацијент.

"То су бројеви на које, с једне стране, можемо да будемо поносни, односно тим људи који се овде налази – медицинске сестре, кардиолози, анестезиолози, перфузери и, на крају, наравно, и хирурзи", рекао је директор Клинике за кардиохирургију УКЦС.

Објашњава да су то, са друге стране, апсолутно недовољни бројеви.

"Када би било потенцијалних, односно реализованих донора више, ми бисмо били у стању да урадимо и много више", поручује Путник.

Између живота и смрти – чекање донатора

Тренутно у самој установи између 40 и 50 пацијената чека на трансплантацију срца, наглашава Путник.

"Нажалост, ми и код нас у болници тренутно на одељењу интензивног лечења имамо болеснике који не могу да напусте болницу зато што им срце ради тако слабо да они не могу без лекова које добијају инфузијом или понекад и апаратом за механичку потпору циркулације да напусте болницу, односно питање је дана или недеље када ће лоше завршити", упозорава др Путник.

Како истиче, трансплантациони тим УКЦС броји више од 50 чланова и подељен је у три екипе које су у приправности 24 часа дневно, 365 дана у години.

"Имамо хирурге који су способни, подељени су практично у три екипе, да покрију програм трансплантације и дан и ноћ. По правилу то некако буде увек у касним вечерњим и раним јутарњим сатима", поручио је.

Порука грађанима: Трансплантација спасава животе

Упркос раду и организацији, највећи изазов остаје – недовољан број донора.

"Број трансплантација је порастао, порастао између осталог и зато што је народ, односно наши грађани, схватио да је то један стандардни медицински поступак који на најдиректнији начин спасава људске животе", закључио је проф. др Светозар Путник.

недеља, 25. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом