"Корачај за децу" – хумана мисија на Фрушкој гори за оболеле од рака у којој се прикупља новац, али и пуни душа
У Србији од рака оболи око 350 малишана годишње. Да се њима и њховим родитељима пружи помоћ, на падинама Фрушке горе у Великој Ремети, у духу солидарности и ове године организована је хуманитарна шетња "Корачај за децу Нурдора - пут подршке". Према подацима фирме "Перфекс", која је са партнерима и трговцима широм Србије организовала акцију, прикупљено је око 40 хиљада евра.
Лаким кораком, пуног срца у колони по обронцима Фрушке горе за децу Нурора више од хиљаду шетача. Да пруже подршку у ланцу љубави стигли су из више крајева Србије и Републике Српске. Међу хуманитарцима су колективи, појединци, породице са децом.
Вук Црнокрак из Инђије који има седам и по година каже да је дошао да шета због болесне деце.
"Ја сам овде дошла са мамом и татом да шетам, да помогнем другима", каже Адријана Мијатовић из Београда.
"Скупили смо се овде да помогнемо онима којима је помоћ најпотребнија. Ту смо супруга и ја са децом. Васпитавамо децу у том духу. Организација и јесте на овом светом месту баш из тих разлога, да би ова деца наставила нашим путем, нашим стазама", наводи Марко Мијатовић из Београда.
Да у прелепој природи у хуманој мисији две групе препешаче стазе дуге по пет километара од манастира Велика Ремета до Крушедола и Гргетега, шетачима је и време ишло на руку а уз освежење, малишани су имали и забаван програм.
"Ако се узме у обзир да смо прошле године имали око 600 људи, ове године имамо већ преко хиљаду људи, и очекујем да још дође људи, тако да смо презадовољни са те стране и самим тим, мислим да ћемо да прикупимо велика новчана средства и да помогнемо деци која су оболела од рака", рекао је Ђорђе Милановић, директор фирме "Перфекс".
У НУРДОРУ који за подршку постоји две деценије кажу да су последњих година бројке поражавајуће, јер од рака годишње премине један школски разред. Све се, кажу, догађа преко ноћи а сазњање да дете има рак за породицу је тектонски поремећај.
"Не смемо да затварамо очи пред туђом муком"
"Не смемао да затварамо очи пред туђом муком, треба да помогнемо колико можемо. Није само материјална ствар у питању. То су изговори, није само новац у питању. Толико има ствари које су бесплатне а најдагоценије. Бесплатне ствари су најскупље. А то је, између осталог да волонтирамо, да дамо своје слободно време, да дамо свој загрљај. Ја сам волонтер већ 20 година у Нурдору и то не пуни џепове али пуни душу", каже Јоланд Корора, председница УО Нурдора.
За све је ово био поучан дан - кажу учесници, јер су време у природи посветили породици, здрављу и хуманости, а то су важне животне лекције.
Коментари