Читај ми!

Годишњица НАТО бомбардовања Сурдулице, 26 година касније

На данашњи дан, пре 26 година, НАТО авиони бомбардовали су центар Сурдулице. Убијено је најмање 20 цивила, међу њима дванаесторо деце, а више од 200 људи је повређено. Срушено је или оштећено више од 500 кућа.

На Сурдулицу је 27. априла 1999. године пало 14 пројектила. НАТО агресори су гађали најгушће насељени део варошице, Чубрине ливаде, као и насеље Пискавице на истоку града, док је Улица Змај Јовина разорена.

НАТО је сутрадан званично саопштио да је успешно погодио касарну у Сурдулици, а како је тада речено, тврдња да су цивили намерно гађани је лаж.

Портпарол Алијансе, Џејмс Шеј, изјавио је да је реч о "једној бомби која је промашила циљ", али га је демантовао извештач Си-Ен-Ена.

"Нема никакве сумње, потпуно сам уверен на основу онога што видим да је овде пало више од једне бомбе", рекао је тада новинар америчке ТВ мреже.

Сурдулица, где је НАТО од 6. до 27. априла испалио 175 пројектила, у односу на број становника, имала је највише жртава током бомбардовања.

Амнести интернешенел је јуна 2000. године, поводом трагедије у Сурдулици, објавио да је, вероватно, прекршена Женевска конвенција.

Међународни кривични суд за бившу Југославију, са средиштем у Хагу, заобишао је истрагу на тему напада на здравствене установе током агресије НАТО 1999. на Србију.

Сурдулица је доживела и раније тешка страдања током ратова, највише током Првог светског рата, када су бугарски окупатори посебно брутално побили хиљаде невиних становника тог места.

Краљ Александар Карађорђевић је 1924. године подигао спомен костурницу страдалницима из Сурдулице у Првом светском рату, као и гимназију. Бугарски окупатори су тај споменик разорили у Другом светском рату, када су такође страдале стотине житеља варошице.

понедељак, 28. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом