Читај ми!

Успешни и образовани Роми руше предрасуде, "рак-рана" су ипак и даље нехигијенска насеља

"Роми за Србију – Србија за Роме", тема је овогодишњег Дана Рома. Најбројнија су етничка мањина у Европи, а у Србији званично живи њих 132.000. Њихов положај се, захваљујући мерама државе и финансијске помоћи ЕУ, знатно поправља. Међутим, проблема још има, а пут до пуне интеграције и једнакости је дуг.  

Иако су народ који воли песму и игру, живот им није увек музика. Највише их мучи сиромаштво, а дискриминација је део њихове свакодневице, где год да живе.

"Роми живе у нехигијенским насељима у којима нема струје и воде. Насеља су нелегална и немају могућност да се прикључе на водоводну и канализациону мрежу. Присутни су и проблеми дискриминације, запошљавања и говора мржње", указује Славица Васић из Ромског женског центра "Бибија".

Стереотипи и предрасуде 

До говора мржње воде дубоко укорењени стереотипи и предрасуде.

"Истицање да су Роми ти који су учинили нешто лоше подстиче негативну слику о њима", објашњава новинарка Биљана Јовановић.

Новинар Бранко Ђурић указује да три или четири такве вести о већем изгреду или негативној појави могу да доведу до хајке. "Аутоматски се генерише и мржња и жеља за осветом", наводи Ђурић.

Школа и посао

Предрасуде руше успешни и образовни Роми. Узор су и својим сународницима, па уз афирмативне мере државе бележи се већи проценат оних који после основне заврше и средњу школу. Половина њих су Ромкиње.

"То постижемо са повећањем од 20 одсто у последњим годинама у односу на ранији период. Изузетно смо срећни податком да је један одсто студената, особа у високом образовању, ромске националности", поручује министарка просвете Славица Ђукић Дејановић.

Председник Националног савета Рома Далибор Накић истиче да је сада фокус на запошљавању, као и да се као заједница радују свакој новој отвореној фабрици, јер је то прилика да нађу посао и Роми.

"Радујемо се као заједница свакој новој фабрици која се отворила јер је то прилика да посао нађу и наши Роми. Желимо да као народ дамо допринос економском напретку наше земље", наглашава Накић.

Политичка укљученост

Роми не желе готова решења већ да се питају и одлучују о својим проблемима, па се зато укључују у политички и јавни живот.

"Имали смо у претходном сазиву петоро народних посланика који су припадали ромском народу – на месту државних секретара, помоћника министара, шефова одсека и на републичком и покрајинском и локалном нивоу", наводи Иван Бошњак, државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

"Рак-рана" су и даље нехигијенска насеља. У решавању стамбеног питања Србији помаже ЕУ. Само у протеклих пет година за то је издвојила 30 милиона евра.

Најбоље резултате дали су пројекти, кроз које су уз кров над главом Роми добили и посао.

среда, 11. септембар 2024.
19° C

Коментари

Bruka i sramota
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Tolkin bi se zgrozio
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar na kritiku
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Čemu neki izrazi
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Dobra kritika
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи