уторак, 08.11.2022, 12:45 -> 12:48
Извор: РТС
Хигијена и термичка обрада кључ за безбедну храну; професор Крњаић о тровању ученика
Професор на Факултету ветеринарске медицине Дејан Крњаић каже за РТС да постоји један интегрисани начин контроле хране који почиње од њиве и иде до трпезе. Дошло је до пропуста ако је заражена пилетина дошла у ресторан или хотел и да су деца конзумирала такве производе и отровала се, истакао је професор Крњаић додајући да су код хране кључни хигијена и термичка обрада.
Петоро ђака Основне школе "Јован Ристић" из београдског насеља Борча, који су се отровали храном на екскурзији на Златибору, отпуштено је јуче из болнице, док је двоје деце и даље на Институту за мајку и дете. Школа је упутила захтев Заводу за јавно здравље да прегледа храну и просторије у којима су ученици боравили, а то утврђују и санитарна и ветеринарска инспекција.
Професор Дејан Крњаић истиче да када је реч о тровању од меса или месних прерађевина најчешће је у питању салмонела или кампило бактер.
"Када је у питању салмонела знамо поготову у летњим месецима да кад немате термичку обраду код производа попут мајонеза или сладоледа може доћи често до епидемије. У ЕУ је у протеклих 10 до 15 година доста урађено у сузбијању салмонеле, тако да је кампило бактер број један у Европи, а ми смо пре четири године ускладили прописе са европским и много је строжа контрола салмонеле на фармама", каже Крњаић.
Према његовим речима, то је један интегрисани начин контроле који почиње од њиве до трпезе и у почетку су се произвођачи бунили пошто су добили намете, јер се не испитује свака кока, већ се узимају брисеви из самог објекта, довољно је да имате неког глодара и да остави узорак, који ће показати позитиван резултат на салмонелу.
"Ви сте обавезни као произвођач пре самог пласирања пилетине, ако сте произвођачи јаја да једном месечно имате самоконтролу, а плус држава контролише да ли имате салмонелу у објекту. Салмонела ако се нађе на фарми, одатле не може да иде месо у продају. Стварно је дошло до пропуста ако је таква пилетина дошла у ресторан или хотел и да су деца нажалост конзумирала такве производе", истакао је професор Крњаић.
Истакао је да када се прича о храни да су кључне две ствари хигијена и термичка обрада.
"Што се тиче салмонеле која је најчешћи узрочник довољно је један или два минута на температури од 74 степена, али у средишту, није исто ако је цело пиле или само бело месе. Потребно је десетак минута да температура делује и у средишту меса, јер је могуће да споља имате добро печено месо, а да у средини остане живо и да на тај начин салмонела инфицира потрошаче", истакао је Крњаић.
Од више од стотину ђака 20 је имало проблем и један наставник
Крњаић каже да се поставља питање да ли су сви оброци прошли исту термичку припрему и да ли су сви појели исту количину.
"Ако причамо о неком ресторану, онда постоји могућност и конзумирања салате, ако се користи иста даска, а немате термичку обраду салате и на тај начин може доћи до инфекције. Ја ипак мислим да термичка обрада у одређеним порцијама није била адекватна", напоменуо је.
Када купујемо јаја и ако се догоди да је неко разбијено, професор каже да га обавезно треба бацити, јер ако дође до лома јаја, микроорганизми лако могу проћи и то јаје никако не треба јести.
Саветује и да се картонска паковања, која се једном искористе баце, јер је стандард да се таква паковања једном користе.
Говорећи о предстојећем периоду слава и куповини на пијацама, Крњаић каже да је у претходном периоду и ту доста пооштрен начин продаје и да мора сам продавац, мали произвођач да испоштује све услове који се прописују који су мало блажи него у индустријским објектима, али морају да имају печат ветеринарске инспекције.
"Када је реч о сухомеснатим производима, 2017. је донесен тај пропис да мали произвођачи могу да пласирају своје производе, али морају да имају све папире да је све урађено у складу са безбедношћу", напоменуо је професор Ветеринарског факултета.
Почиње свињокољ и апелује да треба вршити преглед на присуство трихинеле, јер то је гаранција да су производи безбедни.
Коментари