Читај ми!

Спречавање повратка Срба, власници имовине на КиМ тону у све веће невоље

Од јуна 1999. године српске куће и имања на Косову и Метохији уништавају прве албанске комшије. На тај начин спречавају повратак српског становништва, а њихову земљу присвајају. Уједно, угледне српске домаћине оптужују за кривична дела која нису починили.

У Вранешима код Врњачке Бање скућили су се Јокићи, домаћинска породица са петоро деце из Раушића код Пећи. Великим радом изградили су кућу, а имовину у Метохији нису отуђили. Кажу да ни парче земље никад неће продати.

"Имали смо кућу 22 метра са 12, двоспратна. Четири ходника и четири купатила. Девет година смо је правили брат и ја. И брат други исто, кућу двоспратну имао, она је срушена цела", каже Славко Јокић.

Ранка Јокић испричала је да je, кад су дошли, било тешко, јер су деца била мала. Додаје да су ишли да раде у пољу, копали, са сво петоро деце, јер је морало да се преживи, будући да је супруг примао само 4.500 динара.

Славко Јокић додаје да не иде у Пећ уопште. "Кажу да смо ратни злочинци. Ја бих волео да идем, али не могу да идем доле уопште, ни ја, ни брат. Ништа нисмо отуђили, таман посла", каже Славко Јокић. 

У близини су им земљаци из Косова Поља. Имају заједничку муку и проблеме који трају од јуна 1999. године.

"Дошли смо 1999. Кад смо избегли било је веома тешко са четворо деце. Нисмо имали ништа. Док смо се снашли... Требало је да се ваде месечне, да се плати струја. Нико није питао да ли имаш или немаш", испричала је Славица Савић из Батусе. 

Слободан Савић каже да нису продали ништа, да се куће и даље, и да и без продаје земље може да се направи нешто.

У Врњачкој Бањи и њеној околини живи неколико хиљада расељених.  

"Активно учествујемо у њиховом збрињавању што се тиче решавања стамбеног питања, куповине окућница и сеоских кућа, помоћ у грађевинском материјалу, доходовних активности, значи економског оснаживања породица", наводи Марина Станковић из Комесаријата за избеглице и миграције из Врњачке Бање.

Најбоље решење за расељене Србе јесте, кажу, да се врате у своја места на Косово и Метохију. И док међународни представници већ две деценије говоре да се нису стекли услови за повратак, проблеми се додатно продубљују, а власници имовине тону у све веће невоље.  

уторак, 13. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом