Читај ми!

Србија добија националну школу цивилног ваздухопловства – шта то значи за будуће академце

Чувена пилотска академија у Вршцу која постоји готово седам деценија и у којој је прва летачка искуства прошло 2.500 полазника ових дана прешла је у надлежност Министарства просвете и постала део система образовања. Уговором је имовина са СМАТСЕ (Контроле летења Србије и Црне Горе) пренета на Републику Србију. Влада Србије истовремено је донела одлуку о оснивању Високе школе струковних студија ваздухопловне академије у Београду чиме ће бити решено питање образовања пилота, контролора лета и инжењера у оквиру државног система образовања. Габријела Грујић, помоћница министра просвете задужена за дуално образовање каже за РТС да је важно да се постигне све до почетка наредне године, јер је то велики изазов. Горан Цвијовић, директор Ваздухопловне академије истиче да ће на једном месту обједињена сва занимања у сектору ваздушног саобраћаја.

Габријела Грујић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а изјавила да је у Стратегији развоја дуалног бразовања донета одлука да се оснује висока струковна школа која ће у формалном образовању образовати пилоте, контрололе лета, механичаре, пре свега за наше компаније, али и за компаније које се склопили меморандум, каква је "МТУ".

"Аеродром Вршац је одговарао ономе што је замишљено, да се подигне један центар за ниво средњег и високог образпвања, јер компаније које долазе захтевају знање у високим технологијама. Ово је историјски тренутак за наше образовање, за министарство и развој ваздухопловства и велика подршка младим ваздухопловцима", изјавила је Грујићева.

Горан Цвијовић наводи да ће то бити национална школа цивилног ваздухопловства.

"На једном месту обједињена сва занимања у сектору ваздушног саобраћаја. Прави се велики центар који ће можда бити међу два или три центра у Европи. Важно је да ће школовање бити под лиценцама Европске агенције за безбедност ваздушног саобраћаја", истакао је Цвијовић.

Каже да је из већине светских компанија доста младих људи током ковид кризе дошло у Србију.

"Они који заврше авио-академију раде у авио-компанијама, у авио-индустрији. То су занимања која су добро плаћена и добро тражена. Потребе за тим кадровима не јењавају. Очекујемо да овај центар буде у пуном капацитету 1. јануара 2024.", напомиње Цвијовић.

Грујићева напомиње да је Висока струковна школа основана на Влади и да је важно да се постигне све до почетка наредне године, јер је то велики изазов.

"Имамо интернационални систем образовања. Размишљали смо о оснивању дуалног образовања дугорочно. Када поседујете стандарде ЕАСА-е, то знали да очекујем да 2024. пружимо прилику да студенти из целог света могу овде да се школују", каже Грујићева.

Цвијовић додаје да је симулатор у Вршцу сертификован од стране ЕАСА-е, и да се нада да ће 1. марта 2022. имати цертификован центар за обуку пилота у Србији и да ће онда за годину, годину и по дана имати пилоте са тим дозволама.

субота, 17. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом