Београд продаје део своје Палате – како су симболи Балкана постали терет за државу

После приче о Сава центру, Генекс кули, на ред је дошла и Београђанка. Како су симболи Београда и најмодерније грађевине на Балкану постале губиташи и терет за грађане и државу?

Град Београд понудио је на продају свој део Палате Београд по почетној цени од 20,6 милиона евра.

Право учешћа у поступку јавног надметања имају сва физичка и правна лица, а укупно је понуђено више од 19.000 метара квадратних пословних простора у овој згради.

Будући купац треба да у року од три године изведе грађевинске и занатске радове на адаптацији и реконструкцији објекта уз обавезу да неће променити намену зграде.

"Палата је под заштитом Завода за заштиту споменика културе Града Београда. Свака реконструкција мора да се ради у сагласности са Заводом, то купац зна и то пише у тендеру и нема промене намене. На тај начин смо обезбедили да се сачува Београђанка онаква какав је била, а да с друге стране буде модернизована", изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић.

Град је обавезао купца да положи депозит од десет одсто процењене вредности, који може да буде и већи, уколико се на тендеру буде појавило више понуђача.

Београђанка је дуго била симбол нашег града и важила је за једну од најмодернијих зграда на Балкану. Данас прави велике губитке и нема потребе да грађани плаћају њено одржавање.

"Нема никаквог разлога да Град Београд из буџета, од пара свих Београђана, покрива губитке Београђанке. С друге стране, нови власник ће морати да плаћа порез на имовину који је више од милион евра годишње. Ми као Град нећемо дотирати Београђанку. То ће бити само корист за Град Београд", наводи Весић.

Пријаве за куповину подносе се до 29. јула, а јавно надметање заказано је за 31. јул.

Да подсетимо, Београђанка је изграђена у периоду од 1969. до 1974. године по пројекту архитекте Бранка Пешића и једно је од најзначајнијих остварења београдске архитектуре с краја 60-их година 20. века. Са 23 спрата, у то време, представљала је највишу зграду Београда.

недеља, 25. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом